Citat:
Ursprungligen postat av
nocturne.no2
En källa hade ju uppgett till polisen att hen sett 3 personer komma ut från skogen, är nog därför många misstänker att de två andra kan vara inblandade på något vis. Kanske inte i själva mordet men de kan ju ha hjälpt till att göra sig av med kroppen.
Meddelandet på Snapchat på söndagsmorgonen gjorde att kompisarna blev angelägna om vad som hänt. När GM ville att kompisarna skulle hämta honom hos sin anhörige och han då berättade vad som hänt. Det är då polarna kanske hjälpte GM att forsla kroppen till den plats där hon hittades.
Detta gör att vittnesmålet som såg tre killar komma upp från skogen under söndagen mycket intressant. De kunde dock inte sitta i häktet när bevisen var för vaga utan släpptes men är nog fortfarande högaktuella i utredningen.