Citat:
Ursprungligen postat av
nyduschad.tjej
Givetvis är det så. Hon känner honom sedan länge. Mycket troligt att han var hennes första och sista pojkvän. Hon har ringa erfarenhet av män, har ingen annat ex att jämföra med, och han är säkert jävligt "ledsen" efteråt när han varit "dum". Bra mycket äldre kvinnor har många gånger svårt att lämna våldsamma män, så inte konstigt att en tonåring har svårt med det.
Hon kan säkert ha resonerat på detta vis: Han var full/hög och det var därför han blev våldsam. Han hade inte kontroll då och han skulle aldrig gjort det annars. Han säger ju att han älskar mig och har jättedåligt samvete. Nu har han dessutom slutat med drogerna som gör att han tappar kontrollen eftersom han älskar mig så mycket, så det kommer inte hända igen.... osv
Verkar inte finnas säkra källor på det. Någon mer som hört detta?
Kontrollerande, svartsjuk och säkert manipulativ. Lägg till att han är äldre än Tova också. Svårt läge att hamna i som ung kvinna. Den här killen kommer inte ge sig lätt.
Kan vara så att man menar att hon delvis spolats upp på land? Styckning tror jag inte på.
----------------------------------------------------------------------------------------
Tråkig historia detta. Ser ut att vara ett fall i mängden av kvinnor som dödas av en man som de haft/har en romantisk relation med. Att polisen har rätt man, hennes ex, är jag väl rätt säker på.
Sen kan man ju fråga sig vad hans två vänner har med saken att göra. Skyddande av brottsling är väl ganska troligt. Sen om brott mot griftefriden ska läggas till är väl 50/50. Ex-pojkvännen kan ju ha dumpat kroppen själv och sedan kontaktat sina vänner för att snacka ihop en historia, att ge honom ett alibi. Tjockisens knäppa bild med det falska leendet men de oroliga ögonen är väl ett försök att måla upp en historia som killarna hittat på tillsammans.
Hoppas att vi snart kan få en tydligare tidslinje. Det här med att killarna varit ute med båten innan Tova dödades är lite förvirrande. Är det så illa att de planerat detta alla tre och letat dumpningsställe? Låter lite för komplicerat men visst finns det en möjlighet ändå. Killarna har kanske tittat för mycket på CSI och Dexter. Sexbrott är uteslutet, det är jag iaf helt säker på. Det passar inte in i exets profil.
Sedan funderar jag på brottsplatsen. Kanske det inte är i huset utan kanske vid sjön? Det är hur som helst garanterat ingen olycka. Han har matat på med slag och sparkar, strypt och/eller dränkt henne. Troligtvis över någon skitsak som han förstorat upp (för att han är en idiot).
Jag tror utredningen kommer att gå fort. Inget tyder på att dessa killar är några genier direkt. Man kan ju hoppas på livstid, men troligtvis blir det inte så.
Håller med dig helt sen att vissa gapar om att hon borde vet bättre är helt sjuk. Tova var 19 år och hennes exet var antagligen också hennes första och enda riktiga kärlek, hon hade inget annat att jämföra med och om då föräldrar påpekar att relation är dålig. Tror ni att hon lyssnar? Nej.
Angående det fetmarkerade så kanske de bara var ute en tur med båten alla tre och hade det roligt klockan var trots allt ca 17.00. Tror nog inte att det är så värst relevant utan bara en enskild händelse som inte hör ihop med själva fallet.
Antigen skedde mordet i huset eller utanför vilket jag tror. Hon sa till sin vän att allt var bra och att hon skulle förbereda sig att åka till festen då var klockan 21.30. Mordet måste ha skett i anslutning till det alltså precis innan hon skall ge sig iväg. Billy ville att hon skulle stanna, vilket inte hon ville och det uppkom ett tjafs/bråk. Det slog slint och han mördade henne i sin ursinnigt där alkohol eller något annat även är boven i dramat då alla spärrar släpptes för honom. De andra två hjälpte väl till i ren panik att gömma kroppen sedan kokade de ihop en story.