Citat:
Ursprungligen postat av
Sinclair
Då är det troligen ingen våldtäkt, i alla fall inte en gruppvåldtäkt.
Vi har gvå uppgifter som låter lite svåra att kombinera, dels att BO skulle anmält sitt ex för misshandel för två månader sedan, dels att hon varit på fest hos exet och sedan väntades till en annan fest. Det verkar konstigt, kan hon haft annat ärende - hämta något hon lämnat hos exet? Eller har han lovat HB till henne?
Att ett instabilt ex kan ge sig på den som övergivit honom är inget ovanligt. Att han skulle fått med sig två kumpaner på mordet låter konstigt. Möjligen kan de tänkas hjälpa honom att få bort en kropp. Egentligen troligare de hjälper om de uppfattar själva dödsfllet som oönskat och olycksfallslikt. Till exempel: han knuffar henne och hon ramlar och slår i huvudet.
De kan ju ha hjälpt honom att gömma kroppen även om de inte uppfattat det som ett olycksfall. Kanske var det dråp, i plötsligt raserianfall så drämmer han till henne med något tillhygge så illa att hon avlider. Han lyckas övertala kompisarna att gömma kroppen.
Nu ska det ju mycket till för att någon ska hjälpa till att gömma kroppen av någon som bragts om livet. Personen som hjälper till med detta inser naturligtvis att han därmed blir insyltad i ett mycket grovt brott, vilket de flesta skulle rygga tillbaka inför - även om man skulle vara mycket goda vänner.
Kanske kände de sig istället redan inblandade i brottet på något sätt och trodde att de skulle råka illa ut oavsett, därför bättre att försöka gömma kroppen. Kanske var tanken att "lära henne en läxa" men något gick fel.
Antingen så är de andra två personerna sjukt lojala mot den som dödande henne och bara hjälpt till att gömma kroppen, eller så har det varit inblandade i själva dödandet på något sätt. Vet inte vilket som låter mest sannolikt.