Citat:
Ursprungligen postat av
a.e.g
TRist, vad tror du om Elfsborg? Jag tror att de kommer falla tillbaks till ett mittenlag i Allsvenskan för att senare kanske åka ut.
Tiden där lag som Elfsborg kunde utmana är slut och det är bra för Allsvenskan.
Hjärtliga hälsningar.
a.e.g med personal.
Så illa tror jag inte det kommer att gå. Men ett stabilt mittenlag som sticker upp här och där. Publiken verkar ha tröttnat och jag tror tyvärr att de nått taket för hur mycket man kan expandera som en klubb i Borås. Dock ska sägas att jag tycker de gjort det enormt bra och låg i bräschen när det kommer till arenabiten trots att de valde att köra på plastamöget. De har dessutom en för bra ungdomsverksamhet för att gå under.
Citat:
Ursprungligen postat av
kostymnisse
Det finns uppenbarligen alltid nån som har det värre...
Deras publik har ju försvunnit i mångt och mycket med. Det känns som Elfsborg är ett av alla dessa lag som nåt år kan vara med däruppe (Kalmar, Halmstad, Örebro etc) men att Ellos klarat sig kvar däruppe betydligt längre.
Var allt en enda stor "Anders Svensson"-boost?
Jag tror att folket som jobbar där är jäkligt bra. Sportchefen Andreasson och deras ordförande verkar ha bra koll på läget. Men det är precis som du säger, man har inte tillräckligt stort publikunderlag att jobba med helt enkelt. Man hänger med ett bra tag medan det går bra och när framgångarna uteblir så blir det svårare. Man "fuskar" redan med publiksiffrorna och man försöker locka tillbaka publiken med massa erbjudanden. Inget fel i att man gör det men det visar samtidigt att något inte är okej, vilket är synd då jag tycker Elfsborg står för en fin fotboll.
Sedan kan man även fråga sig hur vettig den "CL-satsningen" de gjorde sist de vann Allsvenskan. Man har väl aldrig återhämtat sig riktigt efter den. Det är först i år de "spetsat" laget med Dyer och Karlsson.