Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Den enda som dömer JA till psykisk tortyr är han själv, med stöd av Ecuador. De enda som kan avbryta "tortyren" just nu är JA (agera rationellt och ge upp) eller Ecuador (sparka ut JA från ambassaden ögonaböj).
Det har sagts förut.
Sverige överlämnade 2 egyptier till USA utan att före det genomföra någon prövning enl. utlämningslagen och utan att bry sig om några mänskliga rättigheter. När USA:s president framför önskemål så svarar Sverige, din önskan är vår lag.
USA håller fortfarande efter 15 år 35 fångar fängslade på basen Guantanamo Bay. 35 fångar som inte är dömda för några brott. Frågan är väl om man i USA vet vad de flesta gjorde innan de hamnade i lägret på Kuba.
Just nu tycker Trump visst att det inte är ok att tortera fångar men om man känner Trump kan det snabbt ändras.
Ecuador har gjort samma bedömning som Amnesty Sverige. Att det finns risk för att Julian i USA skulle komma att utsättas för allvarliga kränkningar av sina mänskliga rättigheter. Och ställt det krav som verkar vara standard för att godkänna utlämning. Att den som lämnas ut endast ska åtalas och eventuellt döms för det brott han utlämnas för. Om det landet som mottar den utlämnade önskar åtala honom för något annat eller utlämna honom till tredje land ska det godkännas av det land som lämnade ut.
Amnesty Sverige hamnade som åsnan mellan hötapparna. Att det finns risk för att Julian i USA skulle komma att utsättas för allvarliga kränkningar av sina mänskliga rättigheter. Men att det ändå kan vara rätt att lämna ut Julian dit. Eller vad man nu anser?
Slutsats: Jag anser att Julian har goda skäl för att inte vilja komma till Sverige och Ecuador har gjort en rimlig bedömning när de inte lämnar ut Julian till Sverige.
Marianne Ny har inte på snart 7 år presenterat något bevis för att något brott begåtts.
Slutsats: Jag begriper inte varför MN inte avslutat ärendet för länge sedan.