Citat:
Ursprungligen postat av
lillskrot
Kommer alltid att finnas. Det handlar om sexualitet, en naturkraft utöver det vanliga. Som någon påpekade, tidigare var det massagesalonger, solarier, hårsalonger etc. Avkriminalisera, reglera,lägg det polisiära krutet på pedofili, trafficking och våldtäkter. Blir absurt för mig som medborgare när någon döms hårdare för koppleri av frivilligt erbjudna sexuella tjänster än vad vi dömer våldtäktsmän. Sverige är i gungning, medborgarna känner inte igen sig i myndigheters och politikers prioriteringar, det är en katastrofal utveckling.
Kom igen nu din plattfot, sexualitet kan aldrig någonsin vara synonymt med sunkiga massagelokaler med noll insyn där ljusskygga män köper happy ending och andra mer avancerade tjänster av hitresta kvinnor från Thailand av alla länder här på jorden? Dina naturkrafter kan du nog få utlopp för på ett mer normalt lagligt sätt eller vad är problemet?
Det är också djupt rörande att du vill att polisen ska strunta i att utreda mindre allvarliga brott för att istället fokusera på de grova, med din logik så ska väl inga brott med en straffskala under 4 års fängelse utredas överhuvudtaget? En sak borde du dock kunna få in i skallen, de allra flesta svenska män rantar inte runt på källarsalonger för att få utlopp för sina naturkrafter, du tillhör inte någon tyst majoritet som är upprörd över myndigheternas prioriteringar, försök inte ens!