Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Varför flyttar du målstolparna? Vi började diskutera ditt påstående om att vatten är "platt" och jag vill bara veta hur detta funkar.
Hur vet vattnet vad som är platt?
Jag länkade ju massor av bevis så det kan inte vara så här 100% bevis vs 0% bevis så all bevisbörda ligger nu på dig, bevisa något av allt det du påstår i ett visuellt experiment. Du tror ju på fullt allvar du bor på en boll, hur jävla svårt skall det då vara att hitta kurvan?
Citat:
Ursprungligen postat av
ConnyKlasson
1. Vi vet att massor dras till varandra, vi kallar det "gravitation", större massa=större gravitation.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cavendish_experiment
2. Man kan med blotta ögat se att horisonten först skymmer nedre delen av objekt som båtar/solen/månen.
3. Varför ska atmospheric lensing mobevisas?
4. Vad menar du med "en konstant kurva i olika väderkonditioner"?
Cavendish experiment är sanslöst trams, att spekulera angående vikten på en boll som du inte vet varken storleken på eller vad den innehåller och därmed vikten är pseudovetenskapligt nonsens. Finns en anledning till att man inte kan återskapa en boll som vatten fäster sig på. Att bollar dras till varandra har aldrig bevisats, det enda man har i det fallet är den tramsiga duken som man rullar ut 2 bollar på som man brukar visa för skolungdomar men det handlar ju om att vikten på bollarna sänker ner duken och klart dom då rör sig till mitten till slut eftersom mitten är lägsta punkten.
2. Nej det kan man inte se, båtar som försvinner enligt blotta ögat tas upp igen med superzoom kameror. Det har jag länkat till åtskilliga gånger. "Bottom first" effekten däremot handlar om hur våra ögon fungerar, du kan återskapa en solnedgång med hjälp av ett mynt på platt bort på några meter, kan länka till experiment om du är nyfiken på att återskapa det själv. Effekten av detta som ögat skapar heter converging point på engelska.
3. För att ni behöver det för att få din fråga 2 att gå ihop.
4. Lite regn, lite moln, lite klart osv så mycket olika typer av väder som möjligt precis som i vår time lapse som visar ingen kurva alltså. Samma typ av beviskrav är ju rimligt inte sant.