https://youtu.be/R92FIf0A9wo
Lite diskutsioner om videoklippet kan tillåtas men det är inte det som är egebtligen huvdämnet. Jag delar den, just för att ge en lättare beskrivning av deras beteende.
Jag fann denna videoklipp tidigare idag nämligen, och började fundera kring om deras beteende.
Jag har tidigare sett liknade beteende oss änder av denna slag, och förstår inte om det är såhär det går till, eller är detta våldtäkt?
Jag försöker förstå om det är något sorts "lek" de egentligen har, där de är helt enkelt "hårda" mot varandra, precis som människor kan vara, för att det ibland kan vara extra upphetsade. Eller är det så att det är en våldtäkt?
I videoklippet kan man se att honan flyr, fast hon flyger liksom inte särskilt långt bort. Det var någonstans där jag började undra. Om hon verkligen ville fly, varför inte flyga långt bort och dessutom högre. För det kan ju änder trots allt göra.
Eller honan kanske var försvagat efter att blivit biten ett par gånger, och inte hade energi kvar till det.
Vad tror ni, eller vad vet ni?