Citat:
Ursprungligen postat av
GatorG
Har du varit i Nordkorea? Utveckla matkulturen där tack, är bara nyfiken (gissar på nudlar och ris + kryddor).
Nord Koreas husmanskost är ju bara Asiens version av Somalias nationalrätt "
Tom tallrik"
Sverige måste jag säga har den sämsta kokkonsten, istället för att ta tillvara på sina egna råvaror så bastardiserar och fördärvar man andra länders matkulturer med araber som lagar pizza, thailändare som lagar kinesiskt, svenskar som försöker laga pasta och allt blir bara mög
Citat:
Ursprungligen postat av
Kjome-och-Renvall
Land: "Medelhavet eller kanarieholmarna"
Alla jävla restauranger på charterställen skulle jag säga; Mallorca, Kanarieöarna, Turkiet och Grekiska öar. Samma slags turistmenyer som är anpassade till folk från nordvästra Europa.
Köttbitar med pommes och nån sås
Vitlöksbröd med tzatsiki
Kycklinggrillspett
Fish and chips
Hamburgare med pommes
Pasta Bolognese
till detta öl eller billigaste rödvinet som finns i landet
Lägger även till detta, alla turistorter som finns har den sämsta maten, skit som kostar för mycket, dåliga råvaror och bara billiga imitationer av den rätta varan (som Kinas rolex-klockor). Varför i helvete åker folk utomlands för att äta taffliga versioner av det de äter hemma? Är priset det enda de bryr sig om, finns det någon källa för billiga flygbiljetter jag inte känner till som gör det värt att åka utomlands för att äta vad man äter hemma fast till ett uselt pris och sämre gjort?