Citat:
Ursprungligen postat av
avec
Ja, det gäller att se kombinationen av arv och miljö.
Det är också lätt att glömma bort att vissa invandrargrupper ofta får framgångsrika barn. Exempelvis iranier ställer stenhårda krav på sina barn vad gäller utbildning och det ger resultat. Som en anekdot kan jag nämna två iranska kursare som hade läst igenom all kurslitteratur när vi andra vanliga svenskar knappt hunnit öppna böckerna.
Det är allmänt kännt på universiteten runt om i Sverige att svenskar generellt är lata och att de som presterar toppresultat ofta är från produktiva invandrargrupper.
I andra änden har vi som en kontrast romerna och somalierna.
Ja, och det handlar om kultur. Machokulturer åstadkommer ofta inte mycket mer än våld, obildning och halstatueringar, ungefär. Gäller inte alls bara unga invandrargrupper, den kulturen kan man t ex hitta i småbyar i Skåne och Norrland (jag har egna erfarenheter) där det är töntigt och fjolligt att läsa läxor, att lära sig främmande språk, att ha alla rätt på provet. Men att skolka mycket är tufft.
Att smita undan ansvar, att bluffa och att skylla på andra har jag sett ett antal exempel på bland våra nya unga vänner. Säkert kulturellt betingat, beteendet tycks sitta i ryggmärgen.
En följd av detta kan vara urusla skolbetyg, "läraren är dålig, och orättvis, läraren berättade inte vad som skulle komma på provet, någon har snott ens bok" etc, och det hjälper inte alltid att föräldrarna går till skolan och hotar rektorn.
Med ofullständiga betyg eller inga alls blir det inget jobb förstås, och då är det samhällets fel, eller polisens, ibland ambulanspersonalens.
Håller med om att iranier generellt tycks ha en ambitiös inriktning, jättemånga tandläkare t ex. (Iranier är inte araber ska man veta, de är perser och mycket stolta över detta.)