Citat:
Ursprungligen postat av
JagHarEnLiten
Jag tror inte alls att det är något grov kriminalitet inblandad. Ni anar inte hur långt en del kommer med dåligt omdöme. Dessutom är så handikappad i det organisatoriska att hon aldrig skulle klara av något sådant.
Jag tror det är så enkelt att Mona ville vara med och köpa hus. Något som väl borde ha råd med. Men att hon inte ville stå med i ansökan till lån, (dålig kreditvärdighet!), på själva köpet, och figurera i skvallerpressen.
Så då kom hon på den enligt henne smidiga idén att trolla upp livvaktens lön. Med hennes historia av, och omvittnat usla omdöme, ser jag det det här som en troligaste och enklaste förklaringen.
Då frågar man ju sig varför inte människan gick ut och sa det när hon återigen fastnat med sina "
Fifflar-Fingrar" i syltburken istället för att arrogant ljuga så att Baron von Münchhausen vred sig i graven av avundsjuka över människans fräckhet och hittepåförmåga?
Hade inte det varit den enda och rätta lösningen?
Om det handlade om en ren säkerhetsaspekt (
vilket var en av slingervägarna hon traskade ut på) så var det ju lixom redan kört att bo
just där under skyddad identitet! Det fanns väl ingen anledning att stänga av kameran för att diskutera det! Vilka hemligheter kan försvåra hennes fortsatta skydd om hon rent ut sagt att detta var menat som ett hemligt boende för mig? Det kan väl en femåring räkna ut att det måste ske lite i lönndom!
Vet inte hur relationen är/var med hennes gubbe Bosse men det är ju samma sak där att
alla visste och förstod ju direkt att hon fick Chilensk-livvakts-stock och att han hade privilegier som vi skattebetalare fick betala. Så om det var en otrohetsaffär så fanns det ingen anledning att ljuga då heller!
Om det berodde på att hon (
förvånansvärt nog) skämdes över att hon köpte lyxbostäder i mångmiljonklassen samtidigt som hon i egenskap av solidarisk socialdemokrat (
som tycker det är häftigt att betala skatt) själv sin vana trogen skiter i att betala skatt utan dras med skulder hos fogden på flera hundra tusen trots inkomster många drömmer om så skiter sig även det! Vi visste redan vid det här laget vilken skenhelig lögnerska hon är och det vet hon att vi vet!
Det kan OMÖJLIGT handla om oförmåga/dumhet/glömska/andra mänskliga drag som någon gång kan överses med och slätas över när det kommer till hennes egen ekonomi med toblerone-affären - ständigt obetalda skatter och obetalda parkeringsböter i en omfattning man bara ser hos kriminella bilmålvakter annars! Hon
kan bara inte fått de uppdragen hon fått om hennes kapacitet motsvarade hennes privata förehavanden... Det kan fan inte vara möjligt! Människan chefade ju för bövelen över Anna Linds minnesfond trots hennes historik med pengar!
Nej allt måste bottna i hennes skenheligt fifflande natur!