Citat:
Ursprungligen postat av
Lost-Soul
FUP till sommaren!!?

Har inte följt med fallet så mycket på slutet men fick intrycket att det var så gott som klart och hade väntat mig FUP:en i Mars typ.
Vad sitter det i?
Lugn, åklagare har ju redan flaggat.
Det lär med all sannolikhet bli en ärende-delning. Meddelas säkert officiellt snart, nästa vecka gissningsvis.
Åtal på sommarstugehändelsen snart, men ärendet med exmaken lossbrutet för fortsatt utredning.
Att åklagare/polisutredare kom ut i media och blottade vissa delar av exmakeärendet såsom påstående att fler varit på plats, delar av det nya obduktionsresultatet mm visar på taktiska åtgärder med syftning på
kopplings-koll mellan ärendena.
Därtill användandet av Veckans Brott och initiera Leffe lite, verkar av allt döma planlagt i syfte att främst sätta prutt på troliga misstänkta, men även att prova om utredningen kan bli klar ihop (
samt även om det kan komma att beaktas ihop) med sommarstugeärendet.
Det finns alltså just nu ingen större sammanfogningsgrund.
Resultatet kommer bli en små-glappig fup i sommarstugehändelsen. En del kringmaterial kommer nog sekretessas, då speciellt förhör med parter berörda av exmake-ärendet.