2017-02-21, 23:49
  #2233
Medlem
Kebabsugers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VenomX
Många föreslår detta i gruppen och många har även swishat men Peter har själv bett folk att inte göra det och gruppen har satt upp regler emot det. Jag gissar att det hjälper Peter att hålla ryggen fri om han inte får en massa pengar eftersom media annars bara kommer att vinkla det till att han endast släpper sina lögnaktiga rapporter pga att SD-rasisterna betalar honom för det, osv.

men alla vet nu ju att aftonhoran expressen etc är fake news
Citera
2017-02-21, 23:54
  #2234
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tennant
Ett enkelt, och troligt svar, är att de handlar av ideologiska skäl. Det är troligt med tanke på hur partisympatierna ser ut för journalister.

Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Det bör vara tillåtet för vem som helst att skriva så.

Det konstiga är bara att hon får sin lön genom att det faktiskt finns folk som betalar för tidningen, och att skattebetalarna sponsrar.

Presstödet bör avskaffas.

En ledartext är förvisso mer fri än en nyhetsartikel men (troligen) direkta lögner i kamp mot en enskild individ och viktig samhällsfråga kan inte vara OK. Verifierbar fakta måste rimligen visas. Se vidare de pressetiska reglerna: http://www.po.se/regler/pressetiska-regler

(Jag har inte hunnit kolla på Veckans brott ännu så jag vet inte vad som framkom där.)

Citat:
Ursprungligen postat av Ackeson
Det vet du redan efter vårt lilla samtal? Sådana svar visar vilka vi har att göra med.

Det är min samlade bedömning efter att ha läst alla dina inlägg. Du är inte inriktad på diskussion, du bara avfärdar andra med osakliga argument.
Citera
2017-02-22, 03:24
  #2235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av greta75
Relativt säker på att det är samma människor som trollar. Ger igen på samma sinnesjuka vis som otaliga flashbackare i SD svansen hållt på åratal.

Funderar på om detta kan vara början till ett paradigmskifte där även den "goda sidan" skiter i hög moral och debatterar på samma nivå som motståndarna?

Som jag skrev tidigare så tyckte jag också det var märkligt eftersom det hade beståndsdelarna:
- ett sinnesjukt inlägg (konspiratoriskt)
- från goda sidan
- på flashback.

Ja, det är mycket trollande och tramsande. Men vad menar du med den ”goda sidan” och moral när det gäller Peter Springare och debatten om brottsligheten?
Citera
2017-02-22, 03:35
  #2236
Medlem
greta75s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Polu
Ja, det är mycket trollande och tramsande. Men vad menar du med den ”goda sidan” och moral när det gäller Peter Springare och debatten om brottsligheten?

Aha, du försöker låtsas som att du ofta ser lågvattenmärken från den "goda" sidan, vänstern?

Då fanns det ingen poäng i mitt inlägg då.

Se, nu har jag rätt ut vart du ville komma.

Gud bevare er och hela debatten om det blev så.
Citera
2017-02-22, 03:59
  #2237
Medlem
Sakine Madon har skrivit en bra ledare som jag har länkat till tidigare:
(FB) Polisen Peter Springare anmäld till åklagare för att ha namngett brottslingar på FB

Citat:
Och i stället för pajkastning borde samtliga partier koncentrera sig på att få ner kriminaliteten och segregationen. Strunta i SD och lös problem! Varken skönmålning eller svartmålning leder framåt.

Det är hög tid att sluta med pajkastningen och fokusera på de konkreta problem som behöver lösas. Snart kan det vara för sent.
Citera
2017-02-22, 04:05
  #2238
Medlem
greta75s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Polu
Det hade varit lättare att kommunicera med dig om du inte drog förhastade slutsatser. Jag ställde en vanlig fråga eftersom jag inte förstår vad du menar. När det gäller ditt inlägg nedan förstod jag mycket väl vad du menar:


Det kan vara lyckad ironi eller verklig stollighet. Jag kan inte avgöra.

Hursomhelst så föredrar jag tydlighet och det var därför jag frågade dig hur du tänker. Svara om du vill (fast nu har det blivit sent igen).

Tydlighet är bra. Jag tycker goda sidans moral i fallet Springare är som vanligt. Man försöker debattera.
Citera
2017-02-22, 04:09
  #2239
Medlem
greta75s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Polu
Men vad är den "goda sidan" och vad vill den?

Jetlaggad, skall försöka somna om nu. Jag ger mig från detta ämnet.
Citera
2017-02-22, 10:26
  #2240
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av greta75
Jetlaggad, skall försöka somna om nu. Jag ger mig från detta ämnet.

Du ger dig från ämnet, eftersom din överkokta vänsterhjärna får soppatorsk när du möter argument du inte kan hantera.
Citera
2017-02-22, 10:30
  #2241
Medlem
GW kan anses vara facit för den som funderar kring om springares uttalanden visar rätt bild av verkligheten. Denna fråga är högst upp på SDs agenda. Jag hoppas nu att övriga partier lyfter upp frågan till toppen av sin lista. Det är otroligt viktigt att nedtystningen och mörkningen av problemet upphör. Man ska inte bli kallad rasist eller liknande för att man vill Sverige väl och bryr sig!

Tänker mig ändå någonstans att GW har ett visst "tryck" från sin umgängeskrets att tysta personer som Springare. Blir glad att GW står upp för sanningen på SVT och att "helikopterperspektivet" inte fick det fäste som SVT önskade...

När man nu gång på gång får verifierat att Aftonbladet, expressen osv tystar ner och mörkar problemet så undrar jag var kan man läsa fakta som inte är vriden åt den ena eller andra hållet?
Citera
2017-02-22, 11:29
  #2242
Medlem
Nostradumbasss avatar
Nytt från Springare från Facebook:

Citat:
Ursprungligen postat av Peter Springare
Appropå gårdagens Veckans Brott. Många har undrat kring resonemanget om att alla förklaringar till kriminalitet skulle ligga inom ramen för socioekonomiska faktorer och boende i utanförskapsområden etc. Så enkelt är det naturligtvis inte. Frågan är mer komplex än så. Jag och GW var i resonemanget överens om att vissa brottskategorier, exempelvis våldtäkter och sexuella övergrepp mot kvinnor, självklart inte kan finna sin förklaring i utanförskap och socioekonomiska förhållanden. Där är det andra parametrar som styr. Tyvärr fick inte detta plats i sändningen.

"Socioekonomiska faktorer" kanske kan förklara en överrepresentation i t.ex. tillgreppsbrott. Men som Springare och GW är överrens om så har sexbrott andra förklaringar.
Citera
2017-02-22, 11:50
  #2243
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Polu
Jag kan inte bestämma mig för vad jag tycker om detta. Driver ni med tråden eller menar ni allvar? Eftersom jag inte kan bestämma mig så ställer jag frågan.
Kul att jag inte är ensam, synd dock att vi andra inte har exakt samma åsikt.
Från min sida menar jag alvar. Vad andra menar får andra svara på själva.
Ja är övertygad om att extremhöger grupper styrs eller är påverkad av andras upplaggda agenda för att ta över på så sätt att de kan sätta dagordningen. Jag tror att skapa kaos är ett av deras sätt.
Jag ändrar mig om Springare. Jag tror numera, som någon annan skrev, att han hans åsikter bara råkade bli en del av de högerextremas propagandamedel. Sedan tror jag inte alls detta är en stor sak, typ storm i ett vattenglas.

edit.
jag kan inte svara alla som citerat mig. Jag skriver med en vanlig knapptelefon, alltså typ jobbigt. Så jag citerar bara någon enstaka.
__________________
Senast redigerad av kosto 2017-02-22 kl. 11:54.
Citera
2017-02-22, 11:53
  #2244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
"Socioekonomiska faktorer" kanske kan förklara en överrepresentation i t.ex. tillgreppsbrott. Men som Springare och GW är överrens om så har sexbrott andra förklaringar.

När det gäller "socioekonomiska faktorer" kan man också fundera över vad som är hönan och vad som är ägget. Undersökningen BRÅ 1996:2 (s 23) menar att den socioekonomiska statusen genereras av individens brottslighet.
Citat:
[...] Dels torde den socioekonorniska statusen i högre grad än tex. bostadsort genereras av individens brottslighet. En kategori i indelningen av socioekonomisk status är tex. arbetslösa. Det statistiska samband som råder mellan arbetslöshet och brottslighet kan sannolikt till stora delar sägas vara omvänt kausalt, dvs. man har svårare att få arbete om man lever som kriminell.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in