Citat:
Ursprungligen postat av
Taskigt
Det råder fri handel, i större skala, när det gäller konsumtionsprodukter.
Om man nu kunde outsourca lägenhetsbygget till Kina och stoppa in 100stycken i in container likt man gör med en TV och frakta hit i kombination med att man släppte regleringar kring bostadsmarknaden. Så skulle priset se annorlunda ut.
Ja, jag brukar förklara här då och då, att mycket av byggnadskostnaden är inhemska kostnader och då stiger de när lönekostnaderna stiger. Så det är inte konstigt att bostadspriserna stiger.
Citat:
Ursprungligen postat av
Taskigt
Vi kommer vara mitt uppe i flera olika handelskrig inom snar framtid, då kan en dator mycket väl kosta 100ksek.
Åker vi på handelshinder så sjunker levnadsstandarden och priser på importerade varor stiger desto mer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Taskigt
På åttiotalet var vissa beredda på att byta en lägenhet mot en VHS bandspelare och färgTV(eller bil), detta i Ryssland.
http://kolodin.livejournal.com/2234730.html
Nu kunde man inte ta lån för 30 år sedan där borta, så endast väldigt få kunde göra ett sådant byte. Resten var utan. Tänk om alla dessa människor kunde låna pengar nästan kostnadsfritt - i kombination med handelsregleringar skulle VHS spelaren kosta ännu mer.
* Det förekom mycket byteshandel. Iom att man inte hade en fungerande monetär ekonomi.
* Det var inte så få som ägnade sig åt sådant. Det fanns en stor svart marknad. Och många behöver inte utföra så mycket arbete på arbetstid utan kunde vända på dygnet och sova på jobbet och arbeta svart på natten.
* Finns mycket historier om galna regleringar och hur folk rundade de (till en kostnad).
* Får man låna kostnadsfritt har man god kreditvärdighet. Och så är det väldigt begränsat hur mycket man får låna.
* Men du kan väl titta på Grekland och Venezuela. Hur mycket får folk låna där och till vilken ränta. I Grekland har man EUR och ECB har låg ränta. Men hur skuldsatta är greker med privata lån. Principerna för banklån är lika i Grekland som i Sverige.