Citat:
Ursprungligen postat av
konstapel
Förstår inte riktigt varför svenska försvarspolitiker och debattörer låtsas bli upprörda över Norges "trolöshet". De har sagt från början att de föredrar att köpa från andra NATO-länder.
Sverige lider tyvärr fortfarande av hybris och tror att man har samma situation som i fornstora dar när andra nordiska länder såg upp till oss.
Det gör de inte idag, vi är paria iom vår ansvarslösa immigrations- och försvarspolitik och velighet inför ett beslut om eventuellt medlemskap i NATO.
De vågar inte lita på oss helt enkelt.
Paria? I don't think so.
Tittar vi på svensk export totalt sett, är Norge vårt andra exportland (efter Tyskland).
Danmark på finns på fjärde och Finland på femte plats.
Att det kukade ur med Archer (2013) och lastbilar (2013/2014) är en sak och, jodå... Norge nobbade Gripen, men det var för snart nio (9) år sedan. Nå. Dåliga nyheter tenderar att stanna kvar i minnet.
- Detta hindrade ändå inte Norge från att köpa Stridsfordon 90 av oss för 2,1 miljarder (plus uppgraderingar av tidigare vagnar och lite annat godis). Leveranserna pågår som bäst.
- Finland har köpt NLAW i flera omgångar (runt en halv miljard) och FMV har svarat på Finlands begäran om information om Gripen (upphandling nästa år, tror jag).
Rubriker som den här, som dök upp häromdagen:
Bakslaget mot Saab: Norge köper tyska ubåtar är bara att pumpa luft. Redan tidigt i april 2016 slog Norges försvarsminister fast att det inte blir någon ubåtsaffär med Sverige. En icke-nyhet, således. Att man köper tyska ubåtar är däremot en nyhet. Men det sades ju inte i rubriken.
I min bok har du gjort en korrekt analys när det gäller hur NATO-samarbete förhåller sig till inköp av försvarsmateriel. Vad svensk immigrationspolitik har med saken att göra är inte bara oklart, utan obegripligt.