Citat:
Ursprungligen postat av
74209821290
SBAB ser mörka moln på horisonten.
http://www.di.se/nyheter/tre-morka-moln-over-boratten/
"Den senaste prognosen från SBAB spår en rörlig boränta på 3,1 procent i december 2019. Tvåårsräntan beräknas ligga på 3,9 procent och den femåriga räntan på 5 procent."
Låter som dom har en annan uppfattning än KI. Har för mig att högre räntor låg längre bort där.
Men rörlig ränta på 3.1% om två år skulle nog innebära över 2% KPI-ändring. Och en referensränta på 2%. Det är stor skillnad mot dagen -0.5%. Även om det inte är omöjligt så är det väl lite långsökt med en så snabb serie av höjningar från RB.
Även om dom ändrar sitt inflationsmål så tvivlar jag på att dom höjer så snabbt.
EDIT:
Kollade hos KI. December 2019 har dom 0.5% för såväl RB som ECB.
Och det skulle indikera en bolåneränta på 2% snarare.
Troligen är det så att SBAB räknar med en snabbare återhämtning än KI. Vem som får rätt för vi väl se.
Jag tror inte RB kan avvika så mycket från ECB. Och vad tror folk om ECB's styrränta. Hur snabbt kommer den att höjas?
Citat:
Ursprungligen postat av
74209821290
Jag sålde av till ett ungt par i veckan. Tre miljoner har dom nu i lån och tyckte att det var det värt för den fina BR dom fick, dom hade visserligen inte så mycket pengar kvar efter att alla månadens utgifter var betalade, men dom var helt på det klara med att det är en bra investering. Unga par har inte alls dom lönerna ni drar upp här emellanåt.
Rimligen är ränteutgiften mindre än 9% av deras disponibla inkomst. Dom bör nog ha minst 50K/mån brutto tillsammans.
Sedan åker dom på lite tvångssparande i form av amortering. Och det är väl inte så tokigt att dom sparar. (Men som svenne pekar på ovan. Det kan dom låna upp till efteråt. Så tvånget är mer temporärt. Men dom kan ju vilja spara ihop till en större kontantinsats).
Huruvida det är en bra investering eller inte får väl framtiden utvisa. Men är den bra belägen i en storstad så är det sannolikt något som på sikt stiger i pris. Sedan kan det komma dippar på vägen.