2017-02-02, 13:13
  #49
Medlem
Slottsherres avatar
Trump är helt klart inspirerad av Putin och försöker tysta media som inte slickar honom i röven.
Om ha lyckas är en annan femma. USA har en helt annan demokratisk tradition än Ryssland, och det blir svårt att tysta alla kritiska röster.
Citera
2017-02-02, 14:01
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slottsherre
Trump är helt klart inspirerad av Putin och försöker tysta media som inte slickar honom i röven.
Om ha lyckas är en annan femma. USA har en helt annan demokratisk tradition än Ryssland, och det blir svårt att tysta alla kritiska röster.

Det här är ingen yttrandefrihets eller demokratifråga.
Ställ istället frågan varför staten ska sponsra så många verksamheter som dom gör.
Inte minst religiösa, politiska och i många fall direkt tveksamma föreningar.
Ofta har gemene man inte en susning om vad det egentligen är som sponsras, inte minst i Sverige där det först efter en inträffad skandal blir tal om indraget bidrag.
Eller ska vi låtsas som om det är ett hot mot demokratin när diverse islamistiska, frireligiösa eller feministiska förbund inte längre får bidrag för att kunna sprida sin propaganda?!
Anser Trump att Public Service spelat ut sin roll så är väl detta en åsikt så god som någon.
Märk väl att han inte förbjuder dom från att existera, han drar bara in det statliga stödet (enligt artikeln en halv miljard om året) så får dom klara sig bäst fasen dom vill efter det.
Ingen förbjuder en stark ägare att hoppa in, ta över verksamheten och fortsätta sprida samma budskap, det kommer bara inte ske med hjälp av skattebetalarnas pengar.
Citera
2017-02-02, 14:33
  #51
Medlem
lossnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
Du tycker alltså att ledarna ska granska sig själva? Det låter för dig som ett system som är smart? Hur hade du tänkt att korruption skulle förmedlas till folket? Kommer Donald själv meddela folket om han gör något korrupt?
Ja
Citera
2017-02-02, 14:40
  #52
Medlem
stopthekillings avatar
Om någon är intresserad vad det är för "Public Service" de har i USA, så är det detta program som busrings av Howard Stern, ett värdelöst amatörprogram som absolut ingen kollar på.

Citat:
https://www.youtube.com/watch?v=wXhiKvFJftc
Citera
2017-02-02, 14:44
  #53
Medlem
Vi brukar ibland kolla på PBS när vi är i USA. Det är ju bra program dokumentärer mm.
Tex. har de ju kört en massa Ken Burns serier. Definitivt klasser bättre än de stora bolagens program. Så där håller jag inte med Trumpen.
Att sen SVT i Sverige är i fritt fall är ju en annan femma...
Citera
2017-02-02, 15:00
  #54
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av killing.fields
Nej, det är aldrig höger. Just i Sverige är det alltid nån med S anknytning i toppen. S ville förbjuda andra att sända TV (parabolantenner tex) i Sverige pga dess stora genomslagskraft - smacka på den!

Rent generellt brukar man väl säga att journalister ofta är vänster för att de är drivena av att förändra samhället till det bättre osv genom att påvisa orättvisor; vilka oftast makten stod för eller tillät. Det lång tradition om att utmana makten, typ Hjärta osv. I och med demokratin blev makten mer kapitalet (de som äger) under parollen att den egentliga makten är de som har pengar, det jackade i ganska bra med socialismensideal från sent 1800 tal och framåt. Det är också därför journalister tenderar att vara mer extrema än S; som har den politiska makten i Sverige.

Publik service är en vänster idé, enligt samma tanke som man idag vill ha fri kollektivtrafik, glasögon och vad mer man nu vill ha fritt (avgiftsfritt dvs) som inte redan är det. Alltså samhället ska ta in höga skatter, och sedan tillhanda hålla tjänsterna, på så sätt får alla del av tjänsterna - det blir jämlikt i möjligheten att nyttja dem. Alla bidrar efter förmåga och nyttjar efter behov- som de säger.

Även i högermedia (tidningar osv) och privata ftg är det flesta journalister vänster.

Det är den här typen av makt analys som gör att de tex kan vara mot kyrkan (historisk maktfaktor) och islam vurm (igen makt i väst). Feminismen är ett annat exempel. Man ska hitta makt förhållande och utjämna dessa.

Det betyder att varje konflikt, per automatik, ses från den maktlöses perspektiv. Vilken makt gräns man drar upp för stunden kan variera.

Summasumarum: journalister är generellt vänster i väst och publik service är en vänster lösning.

Varför angriper mediahororna icke-offentliga privatpersoner då om det kämpar mot makten?
Citera
2017-02-02, 15:01
  #55
Medlem
Ska Trumpen lägga ner "Voice of America" också?
Citera
2017-02-02, 15:18
  #56
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av zamboni11
Vi brukar ibland kolla på PBS när vi är i USA. Det är ju bra program dokumentärer mm.
Tex. har de ju kört en massa Ken Burns serier. Definitivt klasser bättre än de stora bolagens program. Så där håller jag inte med Trumpen.
Att sen SVT i Sverige är i fritt fall är ju en annan femma...

Smart där. Det är som att jag skulle säga; "Hmmmm, Rederiet var ju en ganska bra serie... SVT/SR måste fortsätta existera!".
Citera
2017-02-02, 16:03
  #57
Medlem
caecos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av udon
Public Service är i grunden bra och rapporteringen skall självklart följa de värderingar som stämmer överens med rikets lag. Att många tycker SVT är "PK-kommunisfeministisk" så beror det helt enkelt på att även lagen får anses vara "PK-kommunistfeministisk"

Sen att det finns folk på flashback och "alternativmedia" som står för helt andra värderingar än det som finns beskrivet i lagen är ju något helt annat. Då gäller det helt enkelt att genom politik ändra lagen. Om SD får tex 51% av rösterna i nästa val så har man ju goda möjligheter att arbeta om lagen och ändra i Public Service.
Nej, tanken är inte att Public Service ska rätta sig efter det styrande partiet.
Public Service ska vara neutrala i sin nyhetsrapportering.

Sedan kan man ju ifrågasätta vad för nytta journalisterna bidrar med när de istället för att granska makten lierar sig med makten.

Citat:
Ursprungligen postat av FeministIsCancer
Gulligt/patetiskt hur ni vänster-idioter älskade Wikileaks när de avslöjade skit som Bush och kompani sysslade med. När de publicerade Clintons skit blev de plötsligt en hemsk organisation som måste bekämpas.
Hahah, är faktiskt ganska otroligt hur vänstern helt släpper alla sina principer så fort något inte gynnar dem.
Citera
2017-02-02, 16:11
  #58
Medlem
Gautamas avatar
Vad det gäller public service i Sverige så är ju SVT det enda vettiga kanalerna vi har. Vill ni verkligen att de ska läggas ner? Till slut har vi väl bara TV3-nyheterna kvar. Ding Ding Värld, någon?
Citera
2017-02-02, 16:16
  #59
Medlem
Jag är otroligt ambivalent i frågan...

Å ena sidan är det BRA med obunden media som kan granska utan finansiella intressen.

Å andra sidan har den (som i Sverige) helt tagits över av feminister och vänstern.



Bästa lösningen vore ju såklart att se till att den typen av media då var politiskt obunden eller i alla fall nyanserad, men hur sjutton lyckas man med det??
Citera
2017-02-02, 16:17
  #60
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
PBS är som SVT.

Jag tycker att PBS gör jävligt bra vetenskapsdokumentärer som är helt opolitiskt vinklade. Något som SVT inte klarat av på 25 år.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in