Citat:
Ursprungligen postat av
Ollebollesolle
Nej. Men fattiga blatteungar är kraftigt överrepresenterade i brott.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sjuttiofemman
Och Män. Och SD-are.
Riksdagens kriminellaste parti, ökas på med "järnrörsmannen" om några veckor...
Jag skulle inte vilja säga exakt som Ollebollesolle men i den här typen av brott i Malmö så är invandrarungdomar kraftigt överrepresenterade, både som offer och gärningsmän. Motiven är inte rasistiska utan handlar om heder, knark eller hämnd.
Ganska meningslöst att säga att män är överrepresenterade då kan du lika gärna säga att människor är överrepresenterade så täcker du in de få fall där det är kvinnor inblandade också.
Lite exempel från ifjor och i år:
• 2016 29 februari. Nermin Karamehmedovic välkänd gängman skjuts ihjäl på en parkeringsplats på Lindängen, Malmö.
• 2016 9 mars. Abdullah Abe Khalifeh skjuts ihjäl på parkeringsplats på Nydala, Malmö.
• 2016 12 april. Georgios Katakos skjuts ihjäl i bostadsområdet Gullviksborg, Malmö. Mannen är inte känd av polisen.
• 2016 25 september. Ahmeto El Zein skjuts ihjäl efter en kort biljaktpå Gullviksborg, Malmö. Tre andra skottskadas.
• 2016 2 november. Quendrim Bajramaj skjuts ihjäl på Annelundsgatan, Malmö.
• 2016 14 november. Said ?? skjuts ihjäl i en port på Seved, Malmö.
• 2016 8 december. Rami Amin hittas skjuten på Munkhättegatan över Inre ringvägen, Malmö.
• 2017 3 januari. Alban Ibraj. Skjuts med 20 skott på Hermodsdal, Malmö.
• 2017 12 januari. Ahmed Obeid skjuts ihjäl på Rosengård, Malmö.
I de flesta av de här fallen går mördaren eller mördarna fria. Det är gängrelaterat på ett eller annat vis och de allra flesta är muslimer. Så ser brottsligheten ut i Malmö när det gäller gängrelaterade skjutningar.
Ska vi ha en inställning att det är män som är förövaren kommer vi aldrig att komma tillrätta med problemet.