2017-01-18, 21:05
  #265
Medlem
jugbandbluess avatar
har släkt och vänner inom det medicinska skrået som enstämmigt vittnar om exakt samma sak. i förhållande till procentuell andel av kommundemografin är kravmaskinerna extremt överrepresenterade i väntrummen.

för övrigt ett bra initiativ att föra "alternativ" statistik. vi vet ju att landstinget, liksom BRÅ, inte kommer vilja föra någon egen statistik.
Citera
2017-01-18, 22:17
  #266
Medlem
browneyes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trotteri
Det är en märklig slutsats att det skulle vara hårt kroppsarbete när det är vanligt med bidragsberoende på över 50% I invandrartäta område!

Bakom sig skrev jag ju.
Citera
2017-01-19, 07:50
  #267
Medlem
Jo men lite så är det ju. Till exempel i Thailand går man till doktorn när man känner sig lite förkyld eller ont i magen. Vet inte hur man ska jämföra med de invandrare som kommer till Sverige, men vi svenskar är väl de som går mer sällan till läkaren, bara i värsta fall.
Citera
2017-01-19, 16:21
  #268
Medlem
Clayton80s avatar
Omkring 200 läkare vid Danderyds sjukhus har skrivit på ett öppet brev i protest mot Dan Kareliussons (SD) påståenden om akutvården i Stockholm.

Läkare i protest mot SD-uttalande

Öppet brev från läkarna: En ursäkt vore på sin plats

Inledningen av brevet från läkarna:

Citat:
Dan Kareliusson, Sverigedemokraternas (SD) representant i Landstingsfullmäktige, har sagt att en del av krisen inom sjukvården beror på att ”invandrare har för vana att söka akutsjukhusen för alla krämpor” och att tolkbehov gör att andra patienter får vänta. Ett skrämmande uttalande som till synes endast tjänar ett syfte – att hitta en syndabock att skylla sjukvårdskrisen på. Att använda situationen inom akutsjukvården som ett slagträ för att få igenom en invandrarfientlig politik är farligt och ovärdigt.
Citera
2017-01-19, 16:52
  #269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clayton80
Omkring 200 läkare vid Danderyds sjukhus har skrivit på ett öppet brev i protest mot Dan Kareliussons (SD) påståenden om akutvården i Stockholm.

Läkare i protest mot SD-uttalande

Öppet brev från läkarna: En ursäkt vore på sin plats

Inledningen av brevet från läkarna:
Det är givetvis inte rätt att bara skylla vårdens problem på invandring/invandrare, men det är inte heller rätt att blunda för de problem dom uppenbart finns.

En sak är i alla fall säker, det är inga etniska svenskar som är orsaken till att polisen behöver vara på akuten i Malmö allt som oftast trots att där finns ordningsvakter.
Citat:
Det var den 12 februari som huvudskyddsombudet på säkerhetsfirman G4S tog beslutet: inget ensamarbete mer på akuten i Malmö. Agerandet följdes av ett tillfälligt förbud från Arbetsmiljöverket.
– Sedan dess har vi haft dubbla ordningsvakter på plats, berättar SUS säkerhetschef Patrik Tolvsgård.
Bakgrunden till larmet var en eskalerande situation av våld, hot och trakasserier. Den 23 februari gjorde Arbetsmiljöverket en inspektion - och fann, precis som skyddsombudet, att ordningsvakternas situation var mycket utsatt.
Det är alltid lika känsligt när sanningen skall fram. Visst Reinfeldt 8 år har förstört mycket av den offentliga vården, men det blir inte bättre av att sjukvården överbelastas i onödan. Polisen rycker nästan ut till Malmö akuten en gång per dygn i genomsnitt.

Det gick snabbt för 200 läkare att mobilisera sig och se till att upprätthålla åsiktskorridoren. Tänkt om de istället skulle varit lösningsorienterade och föreslagit en informationskampanj på olika språk där man informerade om primärvården!
Citera
2017-01-19, 17:05
  #270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clayton80
Omkring 200 läkare vid Danderyds sjukhus har skrivit på ett öppet brev i protest mot Dan Kareliussons (SD) påståenden om akutvården i Stockholm.

Läkare i protest mot SD-uttalande

Öppet brev från läkarna: En ursäkt vore på sin plats

Inledningen av brevet från läkarna:

Nu börjar det bli intressant. Den första frågan man behöver ställa sig är rimligen: Finns det en kris inom sjukvården? Om svaret är ja blir rimligen nästa fråga: VAD beror den på?

Politisk oförmåga drabbar akuten
http://www.sydsvenskan.se/2017-01-19/ingrid-runsten-politisk-oformaga-drabbar-akuten

Citat:
Problemet finns inte bara i Skåne, det är landsomfattande. Några exempel från den senaste veckan är Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg, Södersjukhuset och Danderyds sjukhus i Stockholm. DN skriver om hur sjukvårdsminister Gabriel Wikström (S) kritiserar landstingsledningen i Stockholm som i sin tur kritiserar sjukvårdsministern.

"Situationen på akutmottagningarna runt om i landet är mer eller mindre katastrofal", sade Läkarförbundets vice ordförande Karin Båtelson nyligen till TT.

[...]

När patienter ligger i korridorer på akuten och personal jobbar med gråten i halsen måste sjukvårdsministern reagera och agera. I en intervju med TT nyligen beskrev Gabriel Wikström situationen som "väldigt oroande" samtidigt som han lade ansvaret på landsting och regioner.

Man kan ju undra vad de 200 läkarna som skrivit brevet gör för att säkerställa att hälso- och sjukvårdslagen och patientsäkerhetslagen följs.

Läkarna borde skriva ett öppet brev till IVO istället kan man tycka. IVO misslyckas gravt med sin uppgift.
Citera
2017-01-19, 17:40
  #271
Medlem
Returpappers avatar
Läkare är mycket PK så det är inte konstig att de inte vill ha sina cirklar rubbade. Jag går med armen i mitella just nu så det blir mycket snack med alla man stöter på om den usla vården.

Jag brer på tjockt om hur illa det är, orimliga väntetider, hur lite tid läkaren har att de inte hinner svarar på frågor, hur dålig svenska läkare talar och nästan så man måste ha tolk för att förstå vad de säger. Värst är ändå biträden som ska hjälpa till med enkla saker och som inte har grundläggande kompetens om smittorisker, sprita händer ta på handskar etc. Verkas som många tas in med lönebidrag för de kan inte fått jobbet på grund av kunnande.

Sjukhusen är farliga ställen med sjuklingar med resistenta stafylokocker, TBC, fotsvamp och annat man kan få där. Behöver man inte hjärt och lungmaskin åk hem
Citera
2017-01-19, 18:23
  #272
Medlem
Detta är ett praktexempel på hur SDs motståndare hela tiden spelar dem i händerna. Alla vet naturligtvis att MENA invandrare överkonsumerar vården något groteskt. SD påpekar detta. Motståndarna skriker rasist och förnekar det faktumet. Folk vet ju att SD har rätt och de får sympatierna som "sanningssägare" (ungefär som att de skulle påpeka att solen är gul,få mothugg, och ses som profeter.)

Jag vill inte lägga en politisk värdering i detta inlägg utan diskutera; vad hade hänt om övriga partier sagt : ett oetiskt tillvägagångssätt av SD, vi vet redan att gruppen överbelastar vården - här år vårt förslag på att åtgärda problemet genom utbildning om hur sjukvårdssystemet fungerar och riktade insatser för att förändra MENA folkets kultur kring sjukvård. Dvs ngn form av lösning på problemet.

Hade detta gett SDs motståndare en fördel?

När ska PK hysterin ta slut? Folket har sedan länge insett att kejsaren är naken.
Citera
2017-01-19, 18:24
  #273
Medlem
PK-människor inom hälso- och sjukvården, patientnämnder och Inspektionen för vård och omsorg, IVO, är kanske de värsta svikarna i landet eftersom de också ofta bryter mot en tydlig lagstiftning som ska skydda patienterna.

Hälso- och sjukvårdspersonal, vårdgivare och patientnämnder är enligt lag skyldiga att på olika sätt säkerställa och främja god vård och patientsäkerhet. Allvarliga fel och brister ska anmälas till IVO. IVO ska vidta åtgärder så att regelverket följs.

Det här fungerar inte alls i Sverige. Vården, patientnämnderna och IVO har svikit medborgarna under många år nu tycker jag.
Citera
2017-01-20, 18:22
  #274
Medlem
nidbilds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av femtaliess
Enligt Morgan Johansson kommer det uppskattningsvis 318 000 anhöriginvandrare tom år 2019. Tillsammans med vanlig invandring blir det sannolikt en halv miljon människor som i någon utsträckning behöver vård. Klart att det ökar trycket på våra sjukhus.



Så är det, men enligt LÖöven är det en ansträngning
Citera
2017-01-20, 20:09
  #275
Medlem
Klosss avatar
Helt rätt. Fast invällarna är inte ännu är någon större grupp där jag bor så kan man tro att de utgör 30% av befolkningen när man sitter in väntrummet på vårdmottagningen. De verkar ha hur mycket krämpor som helst. Skicka hem dem.
Citera
2017-01-20, 20:13
  #276
Medlem
Var hos tandläkaren, akut , förra veckan...hela jäkla väntrummet var fullt av muslimer...Hörde personalen ideligen boka tolkar på arabiska....arma land .
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in