Citat:
Ursprungligen postat av
skankhunt422
Eller så tar man bort att man måste ange födelsedatumet helt och hållet man tvingas ju ändå kryssa i en ruta "Jag har läst och accepterar att följa Flashback Forums regler" och i reglerna står det att det är 18-årsgräns (2.03. Åldersgräns).
Alternativt att man kryssar i en ruta att man är under 18 för att då inte få tillgång till sex-forumet som jag antar är anledningen till åldersgränsen. Man hade kunnat ha två sorters medlemskap ett för under 18 år som inte har tillgång till sex-forumet och det vanliga alla har idag.
Vad är problemet med att man måste ange födelsedata som är äldre än 18 år?
Det är en enligt mig bra första kontroll, de som är under 18 och inte inser att man kan fylla i falska uppgifter där har inte här att göra. De som är rädda att någon ska få reda på vilken födelsedag man har får skylla sig själva om de fyller i rätt uppgifter, precis som att man inte använder sitt för och efternamn som användarnamn om man önskar vara anonym.
Vad gäller ditt antagande så stämmer det inte, 18-års gränsen infördes när Flashback flyttade till storbrittanien (kan ha fel om detta, men det står i tråden som publicerades när 18-års gränsen infördes) och av juridiska själ behövde införa en regel om att man var tvungen att vara 18 år, om detta berodde på pornografin eller inte vågar jag inte svara på. I dagsläget finns inte detta juridiska krav utan är som Tinuvel skriver en regel som är kvar av kvalitetsskäl.
Visst finns det gott om folk under 18 som kan skriva med kvalitet och det finns gott om folk över 18 som inte kan det. Det regeln gör idag är att filtrera bort de minderåriga som inte är smarta nog att inse att det är lätt att undvika upptäckt. Om man skriver att man är 15 år och det finns en regel som säger att man måste vara 18 för att vara medlem på forumet så har man inte här att göra enligt mig.