Citat:
Ursprungligen postat av
Thax21
Trodde inte heller det var så, men ser att det var likadant i Kanada-touren. Blir lite märkligt när det samtidigt är Nilsson och Ustiugov som får 50 VC-poäng.
Ser att ni redan varit inne på att FIS inte själva vet hur de räknar, för Ustigov har fått segern i Quebec-jaktstarten medräknad i sin statistik som en seger även om din länk visar att Sundby åkte fortast (vann?

).
Om man tex. går in på Ustiugov och "summary" hittar man hans VC-pallplatser från de tre senaste åren. Där syns tydligt att han hade 3-4-4 ifjol, och det får man endast ihop om man räknar att han vann jakten i Quebec. Sundby har endast 14 segrar och det stämmer bara om Ustiugov vann det loppet.
Season
2017
1a: 4
2a: -
3a: 3(1) Totalt: 5 pallplatser
2016
1a: 3
2a: 8(4)
3a: 12(4) Totalt: 11 pallplatser
(Förövrigt kul att andraplatser dubbleras och tredjeplatser tredubblas i tabellen.

)
Samma tabell på Heikkinen och Östberg visar att de igår vann jaktstarterna, så man har alltså inte räknat på samma sätt som förra vintern.