Citat:
Ursprungligen postat av
rcs
Glädjande och glädjande. Brukar betyda att nivån sjunker i tråden.
För en som läser tråden i efterhand (jobb dagtid) och kollar på loppen så är det frustrerande att inte "chattdiskussionen" (och för den delen alla dopingdiskussioner som det finns en egen tråd för (!)) är separerad från alla vettiga inlägg.
Vore inte helt fel med två trådar, fast det kräver att folk läser på och förstår vilken som är vilken (vilket man inte kommer göra, vi hade väl det ett år).
Citat:
Ursprungligen postat av
rcs
Sjukt att Heikkinen är så där mycket efter trots bra åkning. Han har åkt 4,1 sekunder sämre än Hellner i touren så här långt, men startar 38 sekunder efter honom i morgon. Heikkinen är bäst placerade åkare med 0 bonussekunder.
Bonussekundssystemet bör man se över. Vore faktiskt en rolig övning att kolla hur stor vikt de olika loppen har för slutresultatet i touren. T.ex. så har ju alpe cermis en oproportionerligt stor vikt jämfört med t.ex. 5/10 km intervallstart. Samma sak gäller masstart kontra sprint. Det är inte sällan (speciellt på herrsidan) som det är ungefär samma magnitud på tidsskillnaden mellan åkare placering 5 och 30 på en sprintprolog och en masstart, men i bonussekunder räknat så är den skillnaden ~40 sekunder.
Citat:
Ursprungligen postat av
Alkibiades
Mycket tjafs och klagomål framför allt från finska och norska åkare. Tecken på att allt inte står bra till i de olika lagen eller handlar det om något annat. För de norska damerna kanske också att de är ovan att åka i så stora fält på trånga banor i en masstart.
Finska åkarna har väl generellt klagat dessa två masstarter, förmodligen p.g.a. startpositionen tillsammans med smala spår. Sedan är damerna inte vana att åka i sådana här klungor som du skriver. För herrarna var det mer "vanligt" att utsättas för sådana här föreställningar. Denna förklaring var Hjelmeset också inne på, han köpte inte Wengs klagomål.
Förstås ingen ursäkt för banan, som var på tok för smal.