Citat:
Ursprungligen postat av
Emma77Linn
vad finns det ens att förhandla om? under vilka villkor de ska ge sig? om landet ska delas?
Det finns nog olika orsaker. Väst har startat hela skiten för att försöka få dit en regim som dom kan samarbeta med. Så om Assad får stanna kvar är dom tillbaka på ruta ett, då har dom plöjt ner massa pengar, dödat massa civila och förstört ett land för ingenting, och skulle säkert göra om det för att få igenom sin agenda.
Syrien ligger lite olyckligt till som en knutpunkt i mellanöstern. Dom gränsar till Turkiet, Israel, Saudi, och Irak. Kanske även Iran, har inte riktigt koll på det. Kan inte vara så enkelt.
Terroristerna och väst borde inse att dom har förlorat och ge upp istället för att fortsätta straffa dom civila i landet, men det bryr dom sig inte om. Viktigare med prestige och att få igenom sin agenda tyvärr.