Citat:
Ursprungligen postat av
batesapple
Har kört karriärmode sen typ FIFA 14, gott så, me FAN vad de gör få uppdateringar för varje år!
Saker de måste kunna fixa: Utköpsklausul för spelare man signar, går det dåligt för ett lag kickar de aldrig tränaren. Spelare med utgående kontrakt förekommer för ofta. Slöt till mig Alacacer (87) Bailly (87) Mamoud (86) och Griezmann (90) som var spelare med utgående kontrakt. Alldeles för få dimensioner i detta läge. Inga nybygganden av arenor, spelare som har låga totalpoäng som blir bänkade i en match blir totalsura för att de inte var med i startelvan efter era match. Det görs väldigt få mål under en säsong. Förra året vann Dybala skytteligan på 13 mål... etc etc etc... Finns massor av små, enkla saker för att fixa till detta till en bättre användarupplevelse.
En annan enormt störig grej är att Man U har slutit till sig, Origi, Dybala, Aubameyang, Lacazatte, Suarez, Milik, Benzema, Kane och minst TRE andra toppanfallare under 2-3 säsonger men INGEN är med i startelvan när jag möter dem, utan då är det Wilson (?) och Rooney som startar eller hoppar in - samtidigt har varken Chelsea, Liverpool eller Arsenal signat signat EN enda anfallare!? Jag kör en säsong till, satsar på vinna allt jag kan men sen lägger jag fan ner, tröttsamma fel som förstår helheten.
Nån som håller med? De flesta borde hålla med...
Det är en sak som gör mig besviken varje år, att det är så orealistiskt. Fösta transferfönstret så rör alla toppspelare på sig, Ronaldo till psg, benzema till juve, kane till United, coutinho till Barca osv, otroligt tråkigt. och efter en säsong så börjar allt om utan något annorlunda, ekorrhjulet bara snurrar på.
Kan man inte få någon ny funktion nästa säsong förr att tristessen inte ska bli så påtaglig? Har bara fått för mig att EA inte vill göra de nya spelen för bra, då det blir svårare att göra ett ännu bättre i nästa uppföljare. Typ att de har en 5års-plan, ena året satsar vi på exempelvis online, nästa fifa blir karriär lite bättre osv osv.