Först ett klarläggande. När det i trådrubriken står Akademiker med stor bokstav så leder det direkt tanken till SACO. För att få en definition på akademiker kan det vara värt att kasta ett öga på följande länk.
http://www.saco.se/fackligt-arbete/hitta-ditt-sacoforbund/
Det är en salig blandning av underförbund, utbildningar och yrkesgrupper. Arkitekter, sjukgymnaster, ingenjörer och officerare blandas med kulturknuttar inom samhälls- och kultursektorn.
Nog med messerschmidt-kommentarerna från min sida. Jag antar att trådstartaren till stor del avser de överutbildade människor som jobbar i diverse delorganisationer inom den offentliga sektorn, och inom NGO's som delvis uppbär offentligt stöd.
En genomgången utbildning behöver inte nödvändigtvis innebära att man är välbildad i alla områden som berör tillvaron. Tvärtom, det är snarare så att man "snöar in" på ett speciellt ämne och tillskansar sig en världsbild som bekräftar de specialistkunskaper som man har inom sitt eget område.
Inte heller ska man jämställa akademisk utbildning med jättehög intelligens eller mod att tala ut i frågor som inte rör ens akademiska specialitet.
Över till min hypotes i frågan: det rör sig främst om manligt eller kvinnligt. Jag vill inte dra alla över en kam, men jag hävdar att kvinnor (och feminiserade män) har ett mycket större behov av bekräftelse i tillvaron.
Det kan observeras redan i tonåren där det är oerhört viktigt med "bästisar" och många "likes". Konformism och social tillhörighet är troligen en viktig biologisk funktion hos kvinnor för att kunna tillhöra en flock - ett slags överlevnadsstrategi på savannen där vi levde tidigare.
Mannen däremot har biologiskt en tendens att avvika, att utmana, att bryta ny mark, ta risker. Lyckas mannen kan han sprida sina starka gener vidare, misslyckas han, går han under.
Det här tror jag fortfarande går igen i det moderna samhället, bara i en mer dold och raffinerad form. Av olika anledningar så väljer kvinnor och feminiserade män ofta att jobba i sammanhang med stort socialt inslag och där det gäller att konformera och att tillhöra något slags konsensusåsikt.
Inslaget av akademiskt utbildade kvinnor är tämligen stort inom offentlig sektor, journalistik och på akademiska institutioner. Av den anledningen framförs också typiskt kvinnliga och konformistiska åsikter.
Sedan kan jag nog inte hålla med om att akademiker är tysta. De har i mina ögon (förlåt, öron) definitivt en starkare röst än vi som tycker att det går åt helvete. Det är bara så att de tycker att allt är "hunky dory", och de uttrycker det flitigt och högljutt i massmedia.