Efter att ånyo sett mordet på Malin L i repris och läst denna tråd nyligen, så funderar jag på varför ett preskiberat fall överhuvudtaget tas upp i ett "cold case" fall i TV..någon som kan förklara?? Tycker det skulle väcka falska förhoppningar hos dom redan drabbade anhöriga när Herrarna Bo Åström och Mark Safarik vill skicka beslagtagna fibrer, från vad som antas vara från Malins tröja, till USA för analys. Ponera att fibrerna överensstämmer till 100%... och ponera om den lilla mängd sperma skulle analyseras och visa sig stämma till 100% med O.W, vad skulle detta tjäna för syfte isf??
Frågan är också VEM som skulle betala en sådan DNA analys..den rika Svenska statskassan och som i dag är så polisiärt underbemannad att "vardagsbrott" bortprioriteras för alla färskare mord som flockas likt fiskmåsar kring fisk??
Mycket intressant serie, kollar varje avsnitt, men redan preskiberade fall kan tyckas "falska förhoppningar" när det inte kan klaras upp.
De opreskiberade fall som tas upp skulle jag välkomna om det kommer ett program om dom ev. uppklarade fall som Herrarna tagit upp i Svenska fall för FBI.
Vill bejaka min åsikt om att ta bort preskriptionstiden oavsett ålder gällande mord, MEN ta hänsyn till GM ålder vid fällande dom, ungdomsrabatt, när mordet begicks!!
Det skulle vara en riktig dundertabbe i rättsväsendet om dom får svart på vitt att det faktiskt ÄR O.W som är den skyldige till sist och syvens