2016-12-20, 01:00
  #7513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Martin kontaktade Lotta via Facebook och Lotta tackade JA tills hans invit.

Där redan valde Lotta.

Martin kontaktade åtminstone en till kvinna precis på samma sätt (enligt FUP:en), men den kvinnan tackade NEJ till hans invit.

När Martin misshandlade Lotta FÖRSTA gången (3vk efter första kontakten) då VALDE Lotta att stanna kvar I relationen.

Sen valde Lotta gång efter gång efter gång att stanna kvar trots upprepad misshandel mot henne.

Lotta var inte isolerad. Hon hade sina vänner, sitt arbete, sina släktingar och Per. Det var inte så att hon inte hade någon att ty sig till. Det var många som ville hjälpa henne. Men återigen VALDE Lotta att inte vilja ha deras hjälp.

Martin kunde inte, kan inte och har aldrig kunnat välja en kvinna som inte väljer honom. Det är kvinnan som väljer honom.

Angelica valde också att fortsätta att umgås med Martin trots det som hon hade varit med om på första övernattningsträffen.

Ingen kvinna som är frisk I huvudet skulle välja så. Men Lotta och Angelica gjorde sina val.

Helt fel enligt mig. Men kanske rätt i Ditt liv.
Citera
2016-12-20, 01:01
  #7514
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Hur vore det om vi låste in de prestinerade våldsverkarna för gott.

En intressant tanke. Men hur ska vi veta vilka som är predestinerade till att bli våldsverkare?
Ett barn till Martin kanske skulle kunna ärva några av hans egenskaper, men innan detta barn begått något brott kan vi ju inte bara spärra in det.

Martin misshandlade en spärrvakt svårt vid 17 års ålder, de var då två ungdomar som slog. Bevisligen gick Martins väg vidare på denna bana - men vad hände med den andra killen?
Blev han också en våldsam kåkfarare i vuxen ålder eller rätade han upp sig? Om han skärpt till sig - skulle vi då i alla fall spärrat in honom för evigt som ung brottsling?
__________________
Senast redigerad av Solglittret 2016-12-20 kl. 01:39.
Citera
2016-12-20, 01:07
  #7515
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Varför skulle man inte få kritisera henne för hennes val och hennes beteende?

Vad tjänar det till? Det viktiga är väl att se till att våldsverkare som Martin inte är på fri fot.
Citera
2016-12-20, 01:17
  #7516
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Vad tjänar det till? Det viktiga är väl att se till att våldsverkare som Martin inte är på fri fot.

Det är här jag tror att vi skiljer oss åt i tråden. Några anser att man måste stoppa alla Martintyper i första hand och andra anser att Lottorna bör undvika Martintyperna primärt.

Vi som inte tror att det går att rensa hela samhället från alla presumtiva våldsmän tycker att man måste ta hand om sig så man inte utsätter sig för en Martintyp. Men även vi skulle naturligtvis tycka att det vore allra bäst om gatorna var rensopade från alla farliga typer - det är dock tyvärr en utopi.

Det går inte hur gärna vi än vill - det kommer ALLTID en ny Martin där ute. Och tyvärr antagligen nya tjejer som dras till honom. Vi kan bara hoppas att det inte är våra egna döttrar. Det är därför vi försöker lära dem att vara försiktiga och inte göra som t ex Lotta Rudholm gjorde - ett varnande exempel.

Det är också därför det är viktigt att berätta sanningen om vad som hände och inte skönmåla eller låtsas att t ex de inte hade ett förhållande. Det är ju så vi själva, alla andra och även nästa generation kan undvika att begå samma misstag som Lotta. Det är därför det blir så fel - och kanske farligt - att försöka tysta ner eller be någon att inte diskutera detta brott (varför??).
Utan denna öppenhet kommer ju en annan kvinna kanske råka lika illa ut som Lotta. Antingen pga Martin eller pga någon liknande karl.

Det är i sanningen ett jäkla sätt av de här som dels vill förvanska sanningen och dels tycker att man inte får diskutera hur Lotta/Martin hamnade i detta. En stor hög av missriktad väl/ovilja som tyder på totalt ointresse för att hjälpa någon annan kvinna att undvika att hamna i samma situation som Lotta.
__________________
Senast redigerad av Solglittret 2016-12-20 kl. 01:33.
Citera
2016-12-20, 01:31
  #7517
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
En intressant tanke. Men hur ska vi veta vilka som är predestinerade till att bli våldsverkare?
Ett barn till Martin kanske skulle kunna ärva några av hans egenskaper, men innan detta barn begått något brott kan vi ju inte bara spärra in det.

Martin misshandlade en spärrvakt svårt vid 17 års ålder, de var då två ungdomar som slog. Bevisligen gick Martins väg vidare på denna bana - men vad hände med den andra killen? Blev han också en våldsam kåkfarare i vuxen ålder eller rätade han upp sig? Om han skärpt till sig - skulle vi då i alla fall spärrat in honom för evigt som ung brottsling?

Det räcker gott att följa Martins digra brottsregister för att inse att han aldrig borde varit på fri fot.

Varför inga dagliga drogkontroller genomföres kommer utredning att visa.

Martin gjorde det han alltid gör, käkar anabola och annat samtidigt som han utser sina Offer. Dom som skall ge honom bostad och fö honom.

Hur skulle han annars klara sig?

Vill dom bli av med honom går det raskt illa, ett ökat våld följer ....
och så slutar det som med Lottas söndermosade hjärna.
__________________
Senast redigerad av Remark 2016-12-20 kl. 01:43.
Citera
2016-12-20, 08:25
  #7518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Det räcker gott att följa Martins digra brottsregister för att inse att han aldrig borde varit på fri fot.

Varför inga dagliga drogkontroller genomföres kommer utredning att visa.

Martin gjorde det han alltid gör, käkar anabola och annat samtidigt som han utser sina Offer. Dom som skall ge honom bostad och fö honom.

Hur skulle han annars klara sig?

Vill dom bli av med honom går det raskt illa, ett ökat våld följer ....
och så slutar det som med Lottas söndermosade hjärna.

Det räcker gott och väl att titta på hans nylle för att avstå från en relation med Martin. När man dessutom känner till hans brottsregister - då är det absolut inget snack om saken.

Martin är inte "snäll". Inte ens i nyktert tillstånd.

Men lottas och angelicas och helenes etc. kommer även i framtiden att vilja idka sex med Martin. Det är obegripligt för oss andra, men man kan ju vara störd på olika sätt: Martin på sitt sätt och dessa kvinnor på sitt.

Bostad, mat, tvättservice, skjuts - gentemot sex.
Citera
2016-12-20, 08:37
  #7519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Vad tjänar det till? Det viktiga är väl att se till att våldsverkare som Martin inte är på fri fot.

Som ett varnande exempel på hur "naiv" eller "kåt" man inte bör vara dvs. att man inte ska lägga ner den naturliga självbevarelsedriften - framför andra drifter.

Att man inte som kvinna ska tro på att en kåkfarare förtjänar en andra, tredje, fjärde chans.

Att en man som muckat ett par månader innan från ett våldsbrott inte är en förändrad människa bara därför att han köpt en blombukett för en. En förändring ska visas i handling över en LÅÅÅÅÅNG period av tid.

Ville Lotta satsa på just Martin då borde hon ha krävt av honom att ändra sig totalt, skaffa ett hederligt jobb, en bostad, sluta med missbruket helt och sen återkomma när han har gjort allt detta och hållit sig nykter i 5 år.

Att man inte ska planera barn med män utan hjärna för då riskerar man att mista sin egen..
Citera
2016-12-20, 08:39
  #7520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Helt fel enligt mig. Men kanske rätt i Ditt liv.

Det är inte bara rätt i mitt liv - utan i allas liv.

Det är klart att det är kvinnan själv som väljer bland kandidaterna. Väljer och vrakar tills hon hittar den bästlämpade. Särskilt när hon planerar familjeökning.

Inte fan tar en kvinna vilken man som helst från gatan bara han visar det minst lilla intresset för att ligga med henne..
__________________
Senast redigerad av sno 2016-12-20 kl. 09:00.
Citera
2016-12-20, 08:43
  #7521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FuckBlash
Detta barn blev aldrig fött på grund utav att den ena föräldern blev misshandlad till döds. Väldigt sorgligt att det inte var den andra föräldern. Då hade det fortfarande funnits en liten chans för detta presumtiva barn.

Jag håller inte med alls.

Pga det som vi känner till av Lottas beteende, val av sängsällskap etc. anser jag inte att det presumtiva barnet någonsin hade en chans oavsett om man hade skjutit Martin direkt efter befruktningen.

Då skulle Lotta ha valt fel i alla fall när det gäller styvpappor till detta barn.

Det var nog bäst för alla parter inklusive barnet självt att hen aldrig blev född.
__________________
Senast redigerad av sno 2016-12-20 kl. 09:01.
Citera
2016-12-20, 09:21
  #7522
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnybodyOutThere
Är du klar nu med ditt dravel? Lotta är död p.g.a att Martin slog ihjäl henne. Punkt!

Det är ju precis den här åsikten samt åsikten att BO inte "får vila i frid" om vi diskuterar brottet o vad som ledde dit - som gör att andra kvinnor inte varnas nog för att göra som Lotta.
Det är ju faktiskt Martin du skyddar med att tysta ned! Vill du det?

Det är ju han som återigen kan hitta en villig kvinna som tror sig kunna hjälpa o rädda honom. Varje nedtystande eller skönmålande av deras förhållande - är ju ren reklam för Martin på kärleksmarknaden!

En ny kvinna tror ju att just hon med sin kärlek kommer att klara av Martin - "eftersom Lotta inte på riktigt ville satsa på honom", "eller var snäll nog", eller "förstod hans behov".

Att låtsas att Lotta inte höll igång deras förhållande o ville satsa på honom - kommer bara göra att nästa kvinna tror sig kunna hjälpa Martin på ett sätt Lotta aldrig gjorde. Den missförstådde pojkvännen som ingen ville satsa på!

Så visst - skönmåla o tysta ner - och ge Martin chansen att berätta sin version för nästa dam!
__________________
Senast redigerad av Solglittret 2016-12-20 kl. 09:42.
Citera
2016-12-20, 10:14
  #7523
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Hur vore det om vi låste in de prestinerade våldsverkarna för gott.

Hur vore det om alla kvinnor i Sverige skulle AVSTÅ från våldsamma brottslingar och återfallsförbrytare?

Är det en utopistisk önskan?
Citera
2016-12-20, 10:45
  #7524
Medlem
AngelDevils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Hur vore det om alla kvinnor i Sverige skulle AVSTÅ från våldsamma brottslingar och återfallsförbrytare?

Är det en utopistisk önskan?

Kaka söker maka
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in