Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Vad tjänar det till? Det viktiga är väl att se till att våldsverkare som Martin inte är på fri fot.
Det är här jag tror att vi skiljer oss åt i tråden. Några anser att man måste stoppa alla Martintyper i första hand och andra anser att Lottorna bör undvika Martintyperna primärt.
Vi som inte tror att det går att rensa hela samhället från alla presumtiva våldsmän tycker att man måste ta hand om sig så man inte utsätter sig för en Martintyp. Men även vi skulle naturligtvis tycka att det vore allra bäst om gatorna var rensopade från alla farliga typer - det är dock tyvärr en utopi.
Det går inte hur gärna vi än vill - det kommer ALLTID en ny Martin där ute. Och tyvärr antagligen nya tjejer som dras till honom. Vi kan bara hoppas att det inte är våra egna döttrar. Det är därför vi försöker lära dem att vara försiktiga och inte göra som t ex Lotta Rudholm gjorde - ett varnande exempel.
Det är också därför det är viktigt att berätta sanningen om vad som hände och inte skönmåla eller låtsas att t ex de inte hade ett förhållande. Det är ju så vi själva, alla andra och även nästa generation kan undvika att begå samma misstag som Lotta. Det är därför det blir så fel - och kanske farligt - att försöka tysta ner eller be någon att inte diskutera detta brott (varför??).
Utan denna öppenhet kommer ju en annan kvinna kanske råka lika illa ut som Lotta. Antingen pga Martin eller pga någon liknande karl.
Det är i sanningen ett jäkla sätt av de här som dels vill förvanska sanningen och dels tycker att man inte får diskutera hur Lotta/Martin hamnade i detta. En stor hög av missriktad väl/ovilja som tyder på totalt ointresse för att hjälpa någon annan kvinna att undvika att hamna i samma situation som Lotta.