Citat:
Är det så konstigt då? Det hela är en konsekvens av att vi gett efter för den regressiva vänstern (alt-left) i alltför många år. Där man försvarar anti-progressiva krafter som torgför kvinnoförtryck, Islamism, homofobi, apartheid, könssegregering mm. allt i "mångkulturens" namn. Klart som sjutton att detta inbjuder jihadistsympatisörer till högrummen, vi har själva haft ett sådant problem i vår riksdag med bl.a. Mehmet Kaplan samt andra aspirirerande "politiker" som Yasri Khan samt "terrorexperter" som Rashid Musa mm. Är det verkligen så konstigt att MSM uttrycker sig islamistvänligt och stödjer "rebellerna"?
Under de första åren av konflikten, anlitade svensk media nästan uteslutande islamister från det svenska Muslimska Brödraskapet för att analysera och uttala sig om konflikten. Fullständigt i avsaknad av neutralitet, då samma MB strider i allians med al-Qaida-grupper i Syrien.
Främst kom "människorättsaktivisten" Yasir Issa från svenska MB till tals.
Förekom att det satt 2-3 MB-aktivister i morgonsofforna på TV, som gemensamt ondgjorde sig över Assad och hyllade rebellerna. Man fick aldrig en kritisk fråga, några svensk-syrier med annan uppfattning kom aldrig till tals. Bilden som förmedlades var distinkt svart-vit, där Assad beskrevs som ondskan själv.
Nu har det i stort sett upphört med att konsultera islamister som någon form av oberoende "expertis". Kanske delvis tack vare FB-tråden (FB) Islamisters politiska avancemang i Sverige, där Issa med flera klätts av. Issas far bedrev jihad i Syrien, han har ett 50-tal släktingar som dött i konflikten varav flera från al-Nusra.
Fortfarande är dock rapporteringen extremt skev.