Citat:
Ursprungligen postat av
borskungen
Du behöver nog en ordbok. Du verkar inte förstå ordet paranoid.
För att göra det extremt tydligt för dig.
Det kommunistiska Kina har en irrationell rädsla för den gamla kinesiska regeringen som endast existerar på Taiwan, denna irrationella rädsla går så långt att det kommunistiska Kina skulle vara villiga att starta ett krig med det land som klampar runt för mycket när det kommer till Taiwan.
Att vi i väst inte har brytt om om Taiwan tidigare är för att de inte är av värde för oss rent handelsmässigt och de kommer troligtvis att fortsätta vara det fram tills den dagen det kommunistiska Kina antingen kollapsar eller den dagen Taiwan upphör att existera på kartan men fram tills dess så är Taiwan inte värd det problem som kommer med att inte vara försiktig med handel och diplomatiska samtal till den ön då det kan leda till onödiga problem för alla sidor som är inblandade.
Nu senast så var problemet: att Kina beslagtog obemannade amerikanska skepp samtidigt som man började visa musklerna genom att visa upp att man har bombplan som kan bära kärnvapen samtidigt som man visar att man har en fullt fungerande flotta, allt detta 10 dagar efter att han hade talat med Taiwan, för 3 dagar sedan så gick Kina själva ut med att samtalet med Taiwan var något som de inte skulle se med blinda ögon på utan om USA inte backar så kommer det att aktivt och skada den amerikansk-kinesiska relationen till det sämre.
http://www.cnbc.com/2016/12/13/taiwan-trumps-tough-talk-threatens-china-deeply.html
Så det är bland annat för att markera att man inte tillåter vad som helst, att säga att det är en undanmanöver för det kommunistiska Kina så ljuger man för sig själv i bästa fall och är totalt okunnig i värsta då de problem som man har på fastlandet inte är något som man kan soppa under mattan genom att vissa en stark militär utan det är något man aktivt försöker att fixa genom bland annat upphävningen av enbarnslagen samt att man ser mellan fingrarna när det kommer till prostitution då deras största problem är en enorm manlig population som går 365 dagar om året och är sexuellt frustrerade till en sådan nivå att det påverkar deras arbetsmoral och effektivitet.