Citat:
Ursprungligen postat av
SvaMp_
Alltså kan nån som förstår krig förklara detta för mig, måste tamejfan vara den sjukaste videon jag sett
http://www.liveleak.com/view?i=39e_1481552485
Vad i helvete håller soldaterna till vänster på med? Jihadisterna springer ju fan emot dom som höga råttor, helt jävla exponerade.
Helt jävla sjukt, man fattar att de går på piller samtidigt som de strider, totalt orädda. Men slår mig för pannan, hur kan soldaterna på andra sidan vara så inkompetenta, varje jävla enhet ska väl ha en sniper som på avstånd kan slå ur galningar som springer emot dem?
Vad jag kan se händer:
1) ISIS beskjuter soldaterna med grovkalibriga vapen, man kan se spårljuset från projektilerna.
2) ISIS täcker sitt avancemang med rökgranater, vilket bör dölja deras rörelser för dem de attackerar.
3) Det ser ut som att soldaterna i bunkern opererar en granatkastare (alltså en mortar, inte en handhållen). Sådana vapen är mycket effektiva mot fiender som avancerar över öppen terräng. De är dock oprecisa och fienden använder rökgranater, så de skulle behöva fler för att få god effekt.
4) Den svarta röken är ifrån granatkastargranater. Oklart vem som avfyrar dessa. Kanske båda sidor. En slår ned i första skansen, vilket antyder att det är ISIS som står för bombardemanget. Flera slår dock ned nära ISIS-trupperna, antingen p.g.a. att de är vårdslösa eller så besvaras elden ifrån motståndarna. Explosionen inifrån bunkern kan även vara soldaterna som förstör sina ammunitionsförråd innan de retirerar. Är alltså en aning osäker på vad som orsakar explosionerna, det finns flera alternativ här.
5) Ser ut som att krönet till stor del hindrar uppsikten över ISIS-terroristernas rörelser. Märkligt hur översta bunkern är belägen på fel sida av kullen för att ha ordentlig uppsikt. Kanske för att undvika exponering för stridsvagnsprojektiler och annan direkteld, men den är ändå exponerad för sådant.
Snipers, prickskyttar på svenska, opererar i separata tvåmannalag. De håller sig dolda och rörliga. Jagar fienden som en jägare jagar djur, fast på sådant lång avstånd att de inte kan ses med blotta ögat. Tror inte att syriska armén har många sådana.
Det du tänker på är antagligen skarpskyttar. De opererar som en del av en skyttegrupp. Alltså infanterister som även är försedda med ett prickskyttegevär och utkämpar eldstrider, i motsats till prickskyttar som undviker sådant. Maskingevär eller artillerield hade dock varit effektivare i den här situationen.
Detta är hur det fungerar i västerländska arméer. Oklart om syriskt infanteri har lika mångsidig beväpning. Dessutom prioriteras förmodligen offensiva trupper tilldelningen av dylika vapenslag och specialister, inte till garnisonstrupper eller milis som de i videon.
Oklart vilka det är som filmar. De har ju öppen vy att attackera båda sidor i flanken. Antagligen en liten rekognoseringsstyrkan. Om det är ISIS som filmar verkar de ju dumt att de försöker sig på ett frontalangrepp om de kan gå runt som filmaren gjort.
Tackar för videon! En av de bästa jag sett ifrån konflikten. Ovanligt att videor visar hur de faktiskt slåss. ISIS verkar något mer kompetenta i öppen terräng än i stadsbebyggelse. Dumt att göra frontalanfall, men de har i vart fall vett att avancera i skydd av rökgranater och med nedhållande eld. Måhända är deras militära handböcker ifrån 1914, det liknar nämligen ett anfall ifrån första världskriget. Då var dock frontalanfall "nödvändiga" på grund av att skyttegravarna löpte längs hela fronten, det hade knappast utkämpats på detta viset om man liksom ISIS hade haft möjlighet att kringgå försvarsställningarna.