Citat:
Ursprungligen postat av
TilleyHat
Hur många är det som spelar på touren av "egen kraft" egentligen? Jag hade för mig att det är 64, men det känns som att det är betydligt fler.
Det finns 128 spelare som är på touren på "lika villkor" och sedan tillkommer Wattana.
Topp-64 på rankingen (2-års) är säkra inför nästa säsong och får fortsätta. (Det är vad du tänker på.) Dessutom kommer i år även de 8 som samlat mest rankingpoäng under (1-års-rankingen) säsongen men
inte är inne på topp-64 få ett tvåårskort till touren. Dock får man börja om från 0 då. Tidigare gick de platserna till spelare som låg högst upp på Order of Merit (PTC-rankingen).
Varje säsong blir dessutom ca 25-30 amatörer erbjudna tvåårskort till touren. Det brukar vara vinnarna i amatör-VM, JVM, EM, JEM, asiatiska mästerskapen och asiatiska juniormästerskapen + Q School och annat smått och gott. Dessutom fyller man ut med spelare (godtyckligt verkar det som) från andra regioner. (Brasilien, Egypten och Australien tror jag det är just nu.) Tvåårskorten innebär att man har två fulla säsonger garanterade innan man måste hålla sig topp-64 eller vara topp-8 bland övriga.
Jimmy White är ganska nära att vara topp-8 på 1-årsrankingen bland de som inte är topp-64.