Citat:
Ursprungligen postat av
Lova33
Det vill jag också ha svar på, HUR förstör bilden på ett barn utklädd till Lucia ert lussande?
Jag trodde ni ville hålla Luciatraditionen levande?
Själva poängen med traditionen är att drösvis med barn (samt enstaka 18+) tar på sig en ljuskrona och tillsammans med andra Lucior, tomtar, kakor, dumstrutar och tärnor framför julsånger på dagis, skolor och kyrkor den 13/12 varje år.
Det är väl sånt ni vill se?
Om svaret är ja kan ni rikta era foliebeklädda huvuden mot de som mobbar Luciabarn och förstör stämningen med sitt rasistiska trams, och möta blicken i spegeln.
Åhléns och Luciabarnet i reklamen höjer julstämningen. ✨👍
Rasistiska foliehattar som mobbar sönder ett barn på internet dödar julstämningen. ☠️👎
Slå upp ordet tradition är du snäll. Traditioner är fö till för att hållas. I Sverige är lucia en kvinna.
De flesta mobbar inte pojken för att han är svart, iaf inte jag. De har invändningar mot att Åhléns använder honom som ett slagträ för att sprida propaganda. Andra för att det inskränker en svensk tradition.
Du kan inte på allvar inbilla dig att detta inte har en bakomliggande tanke?
De går själva ut med att de räknade med att få kritik, men ändå sket de i vilka konsekvenser det fick, speciellt för ungen. Det är både billigt, respektlös och skamligt. Ett narcissistisk beteende.
Att du känner lite Eufori, vurmar över mångkultur och fiskar godhets-likes på sociala medier är helt irrelevant. Nu är skadan redan skedd.
Men en kort fråga. Varför är det så viktigt att bryta lucianormen? Gillar du inte Lucia som det var? Kan man inte motverka rasism eller få fram poänger på annat sätt?