2016-11-04, 15:03
  #2593
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dark horse
90-tals krisen var en sk balansräkningskris, en överbelånad privat sektor med uppblåsta tillgångsvärden som sjönk. Orsakat av ogenomtänkt avreglering där man hade fast växelkurs. Det fanns ingen oenighet om detta mellan blocken, det var ju i grunden det som borgarna ville ha, avreglering. Inte heller var de emot en fast växelkurs som inte alls var förenligt med avregleringen.

Inför krisen hade det offentliga en av OECD:s starkaste offentliga balansräkningar, bara Norge och Finland kunde uppvisa bättre.
Efter krisen såg den totala balansräkningen likadan ut men 1000 miljarder på skuldsidan hade flyttats från privat sektor till offentlig.
Där fanns ett bytesbalansunderskott orsakat av privat sektors stora utlandslån för spekulation, räntorna belastade bytesbalansen. Något negativt exportnetto var det aldrig, även om mediapropagandan försökte ge sken av det.

Att GP räddade landet är nonsens, tvärtom en av de som förstört mest för vanligt folk här i landet, karln borde ställas inför riksrätt om vi haft sådan. Iofs hade han god hjälp av de ekonomiska idioterna Carlsson och Sahlin.

Men som Bohman sa: ”När man har okunniga väljare, vilket vi har i Sverige, så tvingas man förenkla sitt budskap så till den milda grad. Detta gör att vi tvingas föra ett resonemang som ibland överskrider sanningens gräns... Hade vi kunniga väljare, som visste vad det var fråga om, skulle vi aldrig kunna hålla på som vi gör...

Det är förstås möjligt att Wibble och Bildt förde en ekonomisk procyklisk ekonomi efter missriktade ekonomiska ideal. Men det finns en del uttalanden från Wibble som tyder på att hon gjorde detta i avsikt att åstadkomma någon sorts Schumpeterisk kreativ samhällsförstörelse. Vansinnet med 500% ränta talar mer än väl för det (ute i Europa undrade de om svenskarna totalt tappat besinningen.). Och idioterna Ingvar Carlsson och Sahlin stod som fågelholkar och begrep ingenting.

Tack för ett mycket bra inlägg.

Det är upplagt för samma kris igen. De privata hushållens skulder lär skjutas över till staten så småningom. Att priserna för tillgångar, läs fastigheter, är upplåsta råder det inte heller något tvivel om.
Citera
2016-11-04, 19:08
  #2594
Medlem
dark horses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gnuling
Tack för ett mycket bra inlägg.

Det är upplagt för samma kris igen. De privata hushållens skulder lär skjutas över till staten så småningom. Att priserna för tillgångar, läs fastigheter, är upplåsta råder det inte heller något tvivel om.
Det ser ut som det är stor risk för det. Totalt sett är den privata skuldbördan ca 10 000 miljarder kr. Eller ca 240 % rel. BNP. Hushållen är ca 85 %. Att det är företagssidan som har den största delen talas det sällan om. Frågan är vad de håller på med och vad som balanserar på tillgångssidan.
Diagram skuldsättningen (förvisso till 2014 men nivån nu är kvar där):
http://s26.postimg.org/gbgkmram1/swed_jap_debt_60_14.png
USA som har en klart modestare privat skuldsättning än vi har rel. BNP
http://s26.postimg.org/jfdwxp46x/US_debt_61_14.png
eller Tyskland
http://s26.postimg.org/p2a9v66pl/germ_debt_60_14.png
Dessa senare har betydligt större andel av skulder hos staten vilket gör att de inte är alls lika sårbara, med visst undantag för Tyskland som inte har egen valuta. USA och Japan opererar använder inte annat än den egna valutan för att operera hemmaekonomin, som de kan tillverka i oändlig mängd, kan alltid betala fodringar.

Iofs är det global skuldbubbla. Som tog fart med allmän kreditreglering på 80-talet. Privat sektor fick närmast fria händer att oreglerat skapa pengar ur tomma intet. Det har blåst upp sk tillgångsmarknader. De ”händiga” och mäktiga har skaffat sig allt mer ägande och makt med dessa nya tillgångar.
Ex. ett område med hus är värda ca 1 miljon, ett eller ett par hus säljs och köparna får krediter så de kan bjuda upp till 1,5. Hux flux har hela området fått ökat tillgångsvärde med 50%.
Våra journalister och ”experter” förundras emellanåt över att de ofantliga rikedomar som finns hos ”enprocentarna”. Men ser inte sambandet med skuldberget, dessa rikedomar de ser är ju en summering de välbeställdas innehav på olika tillgångsmarknader. Uppblåst av den globala kreditbubblan. Kan man realt beskatta fram välstånd till folkflertalet ur en bubbla?

Enl. fundamental makroekonomi är statens affärer ett nollsummespel. I de löpande affärer är summerar de löpande affärerna till noll.
Statens finansiella underskott/överskott + dito privat sektor = 0
Så även kan man lägga till affärerna med utlandet och det är = 0
Vilket säger att överskott i det offentliga per definition kräver att privat sektor har överskott mot utlandet om de inte ska utarmas.
Undrar om finansministern är medveten om detta faktum. SD och deras företagsekonom begriper det definitivt inte, de tyckte att staten ska ha 3% överskott löpande räknat på konjunkturcykel. Dvs om det inte är ett större överskott mot utlandet kommer medborgarna och privat sektor att efterhand dräneras på sitt finansiella välstånd. Låter nästan som en kommunistisk komplott.

Med så lite visdom styrs världen, var det väl Oxenstierna som sa?
När B Clinton hade sina budgetöverskott hade Washington Post (tror jag det var) uppslaget på första sidan hur fantastiskt bra det gick för staten som hade överskott. På samma förstasida hade man en annan braskande rubrik om den alarmerande höga skuldsättningen i privat sektor. Utan att på minsta sätt koppla ihop detta. Lägg därtill USA:s kroniska utlandsunderskott och den kommande krisen var given. Vilket en del av de heterodoxa ekonomerna som ingen lyssnar på förutsåg.

Våra budgetregler och idéer om överskott över konjunkturcykel kom efter 90-tals krisen då man menade att det var de offentliga underskotten som var krisen och inte den privata överbelåningen. Om vi nu får en ny balansräkningskris, hur har M Andersson m.fl. tänkt sig att lösa det med bibehållna budgetregler? Tänker de sänka landet ner i total misär likt Grekland tvingats till då de inte har en egen valuta? Trots att vi skulle kunna hantera det likt USA, Japan m.fl. dvs man avvänder sin centralbank. Bäst är förstås att inte försätta sig i denna situation.
Frågan är inte minst hur mycket man tillåtit bankerna att exponera sig för denna inhemska skuldsättning i utländsk valuta. Om det är stort är vi illa ute om de ska rädda bankerna. Att exponera landet mot utländsk valuta för att belåna svenska tegelstenar och brälappar är vansinnigt, det kan utan problem göras i den egna valutan. Så vansinniga kan väl inte våra politiker vara?
Citera
2016-11-04, 19:13
  #2595
Medlem
Internhumors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dark horse
Värde

Det är fel att använda ordet värde när man beskriver det nyliberala-spektakel som pågår. Det är tillgångspriser och inte tillgångsvärden det handlar om.

Det är priserna som ändras på oftast befintliga värden (exempelvis: bostocken).

Budgetöverskott och beskattning är bara inflationskontroll idag för att styra räntepolitiken mot låga eller negativa räntor som tillåter ytterligare kreditexpansion.

När skulderna är enorma så är negativ tillväxt ingenting "dåligt". Det pressar bevisligen ner räntorna. Den linjen lade Borg och Reinfeldt efter finanskrisen och den arbetar Riksbanken vidare på.

Sverige kan bara fortsätta att varva mellan att:

Öka befolkningen (och stimulera ekonomin utan inflation).

Gå i budgetöverskott (eller underskott när befolkningen växer).

Höja skatterna för att hämma tillväxten och således pressa ner räntorna och förhindra räntehöjningar som leder till en tillgångspriskorrektion.

När det kommer till riktiga ekonomiska värden och socioekonomi så är vi dock på helt fel väg och det har ingenting med den tillgångsprisekonomi vi ser idag att göra. Det har pågått en realekonomisk avveckling av Sverige sedan 1970-talet.

När korrektionen, som skulle ha skett vid finanskrisen för snart tio år sedan, har genomförts så kommer Sverige vara ett av Europas fattigaste länder och på gränsen till helt avindustrialiserat.
__________________
Senast redigerad av Internhumor 2016-11-04 kl. 19:31.
Citera
2016-11-18, 22:21
  #2596
Medlem
Mantillas avatar
Löfven passar på att knipa åt sig en skattebetald resa till hemtrakterna lagom till helgen genom att uppträda på Kulturhuset i Umeå. Om detta rapporterar TT, vars artikel i Aftonbladet fått rubriken "Löfven vill kroka arm med folket".

Med denna sägning står han inte Friggebo (fp) långt efter, som för 25 år sedan ville kroka arm och sjunga "We shall overcome" med Rinkebys invandrare! https://www.youtube.com/watch?v=iZqPMROclcM

''Alldeles för ofta fastnar vi i klyschor och termer som ingen begriper och som ligger alldeles för långt ifrån människors vardag'', säger Löfven, och fyrar sedan av följande tirader av – Klyschor!:
Citat:
För mig är det viktigt att minska högerpopulisternas kraft och lockelse genom att förbättra samhället.
Han säger att han, med sin bakgrund som svetsare, har svårt att "tugga i sig" att han nu ses som en del av etablissemanget.
Han talar om bruksortens affär som stängs, om gräset som växer där macken stod.
Han angriper Sverigedemokraterna för att låtsas vara vanligt folk men ställa sig på "storfinansens sida" och slåss med "näbbar och klor" för att riskkapitalister i skolvärlden ska få skicka vinsterna till konton på Caymanöarna.

Tanken på att detta snack kan uppfattas som stereotypt och 'specialbonnifierat' av åhörarna i tätorten Umeå verkar fjärran från denna kompetensmässigt utmanade 'man av folket'!

En ledare värdig den svenska VÄNSTERPOPULASEN minsann, men knappast någon match för den såkallade högerpopulismen. Bra Stefan, fortsätt så!

Länk till AB:s artikel:
http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/inrikes/article23942660.ab
Citera
2016-11-19, 15:41
  #2597
Medlem
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article23924464.ab Bättre Lövfén tar och avgår kan inte ens ta hand om sina egna medborgare
Citat:
Ursprungligen postat av AlwaysAllIn
Det här skrämmer mig något fruktansvärt.
Sverige är ännu så länge ett land med tämligen hög teknologi och väldigt komplicerade processer.
Vi är inte ett "bananland" i Afrika eller Sydamerika som får alla sina inkomster av en bananodling eller en diamantgruva.

Att man i dessa länder utser en bananplockare som statsminister må vara hänt.

Att utse en svetsare som statsminister i ett moderna västerländskt land är fanimig ett hån mot precis allt.
För att bli minister och allra minst statsminister så borde det vara krav på en utbildning som statsvetare, ekonom eller vad fan som helst.
Det skall vara en akademiker med minst en Magisterexamen så vi vet att vi i alla fall får en som kan ta in stora mängder med information, processa den, källkritiskt analysera den och bilda sig en tämligen klok och rimlig slutsats.

Vafanihelvete, en svetsare! Hånet mot hela västvärlden är monumentalt ifall vi sätter en svetsare som statsminister. Hur djävla mycket med pondus kommer han att ha mot exempelvis Merkel?
Hon kommer ju bara att garva när "grodan" sladdar in och skall försöka kommunicera.

Skämtet i Sverige och vad som styr och ställer har inget djävla slut just nu.

Rösta rätt i år så det blir någon djävla rim och reson!

Frågeställningen blir förutom dennes kompetens följande.
Borde det i Sverige införas i grundlagen att för att bli minister så skall det minst krävas en Magisterexamen?
Är det dags att sluta vurma för obildade "folkliga" ministrar som inte kan ens de grundläggande mekanismerna om exempelvis affärer? Sverige är en "affär/ ekonomi".
Se exemplet Maud Olofsson lilla klavertramp på i runda slängar 50-100 miljarder.
EDIT: Skall vi lagstifta om att man får inte komma in i regering och riksdag förrän man minst har fyllt 30 år så de värsta idioterna och visionsflummarna inte kan påverka/ förstöra landet?
Man har så att säga en koppling till det verkliga livet och "kött på benen" innan man uttalar sig eller fattar beslut.
Citera
2016-11-19, 19:04
  #2598
Medlem
dark horses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlwaysAllIn
Det här skrämmer mig något fruktansvärt.
Problemet är att inte bara eleverna från grundskolan suger och blir allt sämre, även den högre utbildningen producerar allt fler puckon utan bildning, de är kanske högt specialiserade inom sitt område, i bästa fall.

Någon sorts test som visade att politikerna hade grundläggande allmänbildning i naturvetenskap, hur samhället och ekonomin fungerar hade behövts. Gärna publik utfrågning i TV, och sen telefon/internet omröstning så folket fick göra tummen upp eller ner. Tummen ner skulle innebära 3 års straffjobb som vårdbiträde för att puckot slösat bort medborgarnas värdefulla tid.
Citera
2016-11-19, 19:58
  #2599
Medlem
Mikojans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mantilla
Löfven passar på att knipa åt sig en skattebetald resa till hemtrakterna lagom till helgen genom att uppträda på Kulturhuset i Umeå. Om detta rapporterar TT, vars artikel i Aftonbladet fått rubriken "Löfven vill kroka arm med folket".

Ett besök utan något som helst värde. Kommer Landsfadern att dyka upp i Ronneby för att "dämpa oron" bland befolkningen som terroriseras av arabiska bröder?

Knappast troligt.
Citera
2016-11-20, 11:09
  #2600
Medlem
JBernards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dark horse
Problemet är att inte bara eleverna från grundskolan suger och blir allt sämre, även den högre utbildningen producerar allt fler puckon utan bildning, de är kanske högt specialiserade inom sitt område, i bästa fall.

Någon sorts test som visade att politikerna hade grundläggande allmänbildning i naturvetenskap, hur samhället och ekonomin fungerar hade behövts. Gärna publik utfrågning i TV, och sen telefon/internet omröstning så folket fick göra tummen upp eller ner. Tummen ner skulle innebära 3 års straffjobb som vårdbiträde för att puckot slösat bort medborgarnas värdefulla tid.


För att understryka vad du skriver, Åsa Romson var väl den med högst utbildning i regeringen. M a o inga garantier.
Citera
2016-11-21, 12:55
  #2601
Medlem
Någon som vet om Stefan Löfven har religiös bakgrund eller kontakter inom kyrkan alt frireligiösa organisationer? Jag tänker alltså från tiden innan han blev statsminister.
__________________
Senast redigerad av P-o-beln 2016-11-21 kl. 12:58.
Citera
2016-11-22, 05:35
  #2602
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dark horse
Det ser ut som det är stor risk för det. Totalt sett är den privata skuldbördan ca 10 000 miljarder kr. Eller ca 240 % rel. BNP. Hushållen är ca 85 %. Att det är företagssidan som har den största delen talas det sällan om. Frågan är vad de håller på med och vad som balanserar på tillgångssidan.
Diagram skuldsättningen (förvisso till 2014 men nivån nu är kvar där):
http://s26.postimg.org/gbgkmram1/swed_jap_debt_60_14.png
USA som har en klart modestare privat skuldsättning än vi har rel. BNP
http://s26.postimg.org/jfdwxp46x/US_debt_61_14.png
eller Tyskland
http://s26.postimg.org/p2a9v66pl/germ_debt_60_14.png
Dessa senare har betydligt större andel av skulder hos staten vilket gör att de inte är alls lika sårbara, med visst undantag för Tyskland som inte har egen valuta. USA och Japan opererar använder inte annat än den egna valutan för att operera hemmaekonomin, som de kan tillverka i oändlig mängd, kan alltid betala fodringar.

Iofs är det global skuldbubbla. Som tog fart med allmän kreditreglering på 80-talet. Privat sektor fick närmast fria händer att oreglerat skapa pengar ur tomma intet. Det har blåst upp sk tillgångsmarknader. De ”händiga” och mäktiga har skaffat sig allt mer ägande och makt med dessa nya tillgångar.
Ex. ett område med hus är värda ca 1 miljon, ett eller ett par hus säljs och köparna får krediter så de kan bjuda upp till 1,5. Hux flux har hela området fått ökat tillgångsvärde med 50%.
Våra journalister och ”experter” förundras emellanåt över att de ofantliga rikedomar som finns hos ”enprocentarna”. Men ser inte sambandet med skuldberget, dessa rikedomar de ser är ju en summering de välbeställdas innehav på olika tillgångsmarknader. Uppblåst av den globala kreditbubblan. Kan man realt beskatta fram välstånd till folkflertalet ur en bubbla?

Enl. fundamental makroekonomi är statens affärer ett nollsummespel. I de löpande affärer är summerar de löpande affärerna till noll.
Statens finansiella underskott/överskott + dito privat sektor = 0
Så även kan man lägga till affärerna med utlandet och det är = 0
Vilket säger att överskott i det offentliga per definition kräver att privat sektor har överskott mot utlandet om de inte ska utarmas.
Undrar om finansministern är medveten om detta faktum. SD och deras företagsekonom begriper det definitivt inte, de tyckte att staten ska ha 3% överskott löpande räknat på konjunkturcykel. Dvs om det inte är ett större överskott mot utlandet kommer medborgarna och privat sektor att efterhand dräneras på sitt finansiella välstånd. Låter nästan som en kommunistisk komplott.

Med så lite visdom styrs världen, var det väl Oxenstierna som sa?
När B Clinton hade sina budgetöverskott hade Washington Post (tror jag det var) uppslaget på första sidan hur fantastiskt bra det gick för staten som hade överskott. På samma förstasida hade man en annan braskande rubrik om den alarmerande höga skuldsättningen i privat sektor. Utan att på minsta sätt koppla ihop detta. Lägg därtill USA:s kroniska utlandsunderskott och den kommande krisen var given. Vilket en del av de heterodoxa ekonomerna som ingen lyssnar på förutsåg.

Våra budgetregler och idéer om överskott över konjunkturcykel kom efter 90-tals krisen då man menade att det var de offentliga underskotten som var krisen och inte den privata överbelåningen. Om vi nu får en ny balansräkningskris, hur har M Andersson m.fl. tänkt sig att lösa det med bibehållna budgetregler? Tänker de sänka landet ner i total misär likt Grekland tvingats till då de inte har en egen valuta? Trots att vi skulle kunna hantera det likt USA, Japan m.fl. dvs man avvänder sin centralbank. Bäst är förstås att inte försätta sig i denna situation.
Frågan är inte minst hur mycket man tillåtit bankerna att exponera sig för denna inhemska skuldsättning i utländsk valuta. Om det är stort är vi illa ute om de ska rädda bankerna. Att exponera landet mot utländsk valuta för att belåna svenska tegelstenar och brälappar är vansinnigt, det kan utan problem göras i den egna valutan. Så vansinniga kan väl inte våra politiker vara?
Problemet med ditt resonemang är att du glömmer att staten genom transfereringar de facto håller upp välståndet hos en hyfsat stor minoritet hos folket.
En stat kan inte i längden gå med underskott och ständigt öka sin skuldbörda.
Att staten skall gå med 3 % överskott innebär att det byggs upp finansiella muskler att investera och/eller sänka skatter.
Det som dränerar svenskens " välstånd" är låga räntor och den svaga svenska valutan.
Citera
2016-11-22, 05:36
  #2603
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av P-o-beln
Någon som vet om Stefan Löfven har religiös bakgrund eller kontakter inom kyrkan alt frireligiösa organisationer? Jag tänker alltså från tiden innan han blev statsminister.
Sosse och fackman, knappast frireligiös.
Citera
2016-11-22, 05:45
  #2604
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mantilla
Löfven passar på att knipa åt sig en skattebetald resa till hemtrakterna lagom till helgen genom att uppträda på Kulturhuset i Umeå. Om detta rapporterar TT, vars artikel i Aftonbladet fått rubriken "Löfven vill kroka arm med folket".

Med denna sägning står han inte Friggebo (fp) långt efter, som för 25 år sedan ville kroka arm och sjunga "We shall overcome" med Rinkebys invandrare! https://www.youtube.com/watch?v=iZqPMROclcM

''Alldeles för ofta fastnar vi i klyschor och termer som ingen begriper och som ligger alldeles för långt ifrån människors vardag'', säger Löfven, och fyrar sedan av följande tirader av – Klyschor!:


Tanken på att detta snack kan uppfattas som stereotypt och 'specialbonnifierat' av åhörarna i tätorten Umeå verkar fjärran från denna kompetensmässigt utmanade 'man av folket'!

En ledare värdig den svenska VÄNSTERPOPULASEN minsann, men knappast någon match för den såkallade högerpopulismen. Bra Stefan, fortsätt så!

Länk till AB:s artikel:
http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/inrikes/article23942660.ab
Synd att hederliga svetsare skall få sitt namn draget i smutsen av den här pajasen.
Löfven buktalar det SSU och karriärsossar från 08 säger åt honom att säga.
Att tala om " storfinansen" funkade under Palmes tid på 70 talet( knappt). Idag låter det som hämtat ur skrotnisse och hans vänner.

Löfven spelar lite Palmeteater och tror att det skall få pensionärerna att resa sig som en man och rösta S. Problemet är snarare att de vänsterintellektuella avskyr allt vad landsbygd och arbetarklass heter, därför är Löfvens retorik så malplacerad och teatraliskt Palmefierad till en del.
Talskrivarna tror att just så " tänker" landsbygdens och småorternas människor.
Nej de gör de inte, de vill ha sjukvård, skola, polis och trygghet.
Allt fler fattar att resurserna till just vardagens trygghet går till asylturismen så att storstadsbor kan känna sig goda och inkluderande.
__________________
Senast redigerad av Sonnenwende 2016-11-22 kl. 05:47.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in