Citat:
Ursprungligen postat av
Friherr
Jag fattar inte varför Bolton ens skulle vilja vara utrikesminister under Trump. Han kommer ju tvingas genomföra en politik han inte alls tror på och som inte passar hans temperament.
Lyckligtvis hör vi nu mer och mer att det är Giuliani som ligger närmast. Gingrich sa igår på Fox att om han vill ha jobbet så får han det.
Bolton säger nog inte nej till någon maktposition och känns inte heller som någon som viker sig i en konflikt. Jag ser inte Bolton medverka till upptinade relationer med Ryssland, eller för den delen något annat land som inte till 100 % gör som USA vill.
Giuliani däremot...jag tror inte alls han har samma integritet.
Med detta sagt vet jag inte vem man skulle föredra i Kreml, förutsägbarhet är också en fördel, dessutom är utrikespolitik komplext som fan: Det är mycket fokus på Ryssland från båda håll på Flashback, men eskalerar det i Sydkinesiska sjön eller ännu värre Nordkorea, kommer Syrien och Ukraina att hamna långt i bakgrunden.