Citat:
Ursprungligen postat av
Referenshumla
Hade hon inte med sig SÄPO-livvakterna vid tillfället? Inte ens kompis-livvakten? Eller är/var de bara med vid officiella uppdrag, har hon inte statligt livvaktsbeskydd numera?
Det där ska de ha efter behov, och det är förstås SÄPO som avgör det. Att hon har du hemma i Sverige är nog ganska självklart, utomlands är väl mer tveksamt. Men det är förstås säkerhetspolisen som avgör det.
Sen kan det väl vara så att Mauler bara försvarade henne mot någon mobb i största allmänhet.
Men när det kommer till livvakter, så är det status med skydd. Ungefär "Ha ha, jag är viktigare än du!" Förutom bland topparna som tröttnat på uppvaktningen där skydd är självklart, typ Olof Palme eller Anna Lindh. Men Mona tycker nog det är lite fint med livvakt, så hon har nog tjatat till sig det några gånger. Tjat kan nog behövas, eftersom det är en begränsad resurs, i konkurrens med kvinnor utsatta för hot från sina f.d. män.