Citat:
Guillou skriver kritiskt om Säpo och terrorlagar. http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/janguillou/article23817837.ab
Jag har kontaktat honom flera gånger och försökt få honom intresserad av att skriva om Säpos utredning mot mig mfl. Jag får aldrig något svar. Han vet att det pågår en utredning men vågar inte ens besvara mina mail, än mindre skriva om det.
Han skriver att lagarna riktar sig mot den muslimska minoriteten. Det är sant, men inte bara mot dem. Jag är t.ex. en vit medelsvensson och även jag utsätts för Säpos vansinniga utredningar. Hade jag varit muslim hade jag varit utvisad eller dömd för länge sen. Eftersom jag är vit genomsnittssvensk utsätts jag för mer långsiktig nedbrytning.
Jag har kontaktat honom flera gånger och försökt få honom intresserad av att skriva om Säpos utredning mot mig mfl. Jag får aldrig något svar. Han vet att det pågår en utredning men vågar inte ens besvara mina mail, än mindre skriva om det.
Han skriver att lagarna riktar sig mot den muslimska minoriteten. Det är sant, men inte bara mot dem. Jag är t.ex. en vit medelsvensson och även jag utsätts för Säpos vansinniga utredningar. Hade jag varit muslim hade jag varit utvisad eller dömd för länge sen. Eftersom jag är vit genomsnittssvensk utsätts jag för mer långsiktig nedbrytning.
Om du skriver till hjälporganisationer, eller författare mfl så börja inte med att inte nämnda 100 tusentals som vet och känner till. Om du har en grupp efter dig så kan det kanske vara vara 50-100 stycken som "vet" och ytterligare några till vänner till dem om det skulle knipa.
En hel del till kan ju organiseras mot dig genom lögner om dig i förtroliga samtal där de baktalat dig för din läkare som tar deras parti vad du en säger eller deras polar krets där de ser ut folk som kan undvaras bara dessa klarar sig.
Börja räkna lite på hur många du känt igen och även väldigt lika ( dessa kan vara dubbelgångarna) och håll siffran du känt igen och de som liknat i olika "kolumner" , sedan så har du kanske märkt en alkis du gått förbi med dennes supar kompisar som sagt något du känner igen ett par gånger , där kan du sätt en ( inte alla i supargänget) i nästa kolumn etc etc och presentera bara kolumn 1:s siffror och några till.
Jag skriver detta inte för att stjälpa hela Säpo organisationen utan de som bedriver människorättsbrotten som är anställda där eller någon annanstans då det finns riktiga ynkryggar som tjänat en slant på detta och aldrig vågar stå för något. De förstör familjer och skiter i det så jag är i krig med dessa nu, de använder sina torpeder jag inte vill nämna här och som går så mycket över sans och förnuft så jag måste stoppa dem , jag kan inte bara falla tillbaka och tänka " ok , jag förlorade " utan jag måste stoppa dessa. Per , Lennart , j med fler . har ingen respekt för dem längre , ser dem som kräk som utnyttjar svåra brott och hot för att vinna en krona här och där och möjlig medalj. Ser snålvattnet på nya grannar som tänker att de får risktillägga etc etc. Men löper som fan då man börjar lägga namnen och jag har gjort så , lagt namn nu , men de har velat försvåra flera saker och det slår tillbaka på dem nu så de är väldigt tysta.
Hade jag gillat detta så hade jag varit i guld läge men jag gillar det ej och måste ändå sätta dem.
Visst gjorde jag en del då jag blev kraftigt hotat men jag har inte ens gjort lumpen så jag fick improvisera och sedan få höra Palme under flera år och säpo och nu hitta sig själv i utredningen och i Grk ....
Men räkna låg och på de som du ser bra samband med och ta med i beräkningen att du kan överreagerat då du fick veta att det var en bakgrundskoll på dig och ville lista ut vad de skulle kunna göra och börjat bränna ut veken på ljuset från bägge håll samtidigt . Du kan bli sjuk om du tänker för mycket . Börja jogga , cykla lite par gånger i veckan så blir du starkare mentalt med endorfiner och får lite distans.
Säpo ska ju skydda landet , men att det finns rötägg som han från den gröna milen förstår man ju speciellt då man läser vad de med vanföreställning skriver här ( de som är inne på fel sida och skriver) och är du inte road utav att orda med en papegoja om allvarliga händelser så är det utbrännande att tjafsa med dessa här. Jag har slutat svara dem då de tillför inget , de bara tar tid och tankeförmåga och det behövs till annat . Du hade bilder , vill du dela några lätt maskerade ? Har du på CS ?