2016-10-06, 10:32
  #4237
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Jag håller med dig i din analys. Men det du beskriver om Silvia är sant, men hon saknar ett genuint kulturellt intresse och den värdegrund som för ett kungahus vidare.

Det räcker inte att vara vacker och representativ, det måste finnas något mer att föra vidare till barnen!

Jag tänker på kvinnliga förebilder (och motsatser) som drottningarna Elizabeth och Margrethe. Det går inte att vara emot monarki när dessa kvinnor representerar sitt folk.

??? Man kan inte jämföra regerande drottningar (Queen Regents) med ingifta drottningar (Queen Consorts). Det är ju HELT olika funktioner, där den regerande kvinnliga drottningen till stor del är tvungen att ta en manlig roll. Vara en ledare. Ha en auktoritet. OCH föra vidare det arv som har ärvts ned genom hennes ätt i århundraden.

Den ingifta drottningen däremot, har som uppgift att vara just en god värdinna. Vacker - men inte påfallande sexig, utan vacker på ett damigt sätt, representativ, väluppfostrad, älsklig, trevlig, lättpratad, modest - men inte för blyg, social - men inte översocial, hon måste hålla på sina gränser, självsäker - men för den skull inte överlägsen eller arrogant. Hon måste kunna vara vänlig mot alla, men ändå hålla den rätta distansen. Det är en mycket svår roll på det sättet, få kvinnor har det i sig att klara av det - kanske någon promille!

Och naturligtvis måste den ingifta drottningen ha ett absolut fläckfritt förflutet - i synnerhet då i den sektor av livet som rör den kvinnliga kroppen, sexualiteten och fortplantningen. För den regerande drottningen är inte detta lika viktigt, då de barn som hon föder ändå alltid kommer att härstamma från den kungliga dynastin, och då hennes roll som sagt till viss del är manlig - och i den manliga rollen ingår ofta sexuella erövringar, utan överdriven hänsyn till religion eller moral. Tänk "Catharina den Stora". En regerande drottning är lite av en anomali på det sättet.
Citera
2016-10-06, 10:37
  #4238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Je-Suis-C
Ok, min mamma prenumererar på Svensk Dam..... Blev lite lätt förvånad då Sofia bl.a. prydde omslagsbilden...med en lätt självbelåten min.... Samt citat... ; ' Jag var nog menad att bli Prinsessa'.... Ok....😜

Om hon sagt det där är det riktigt äckligt. Hon får mig att bli republikan.
Citera
2016-10-10, 08:42
  #4239
Medlem
Varför tror du Sofia lämnade sin sugardaddy i NY och åkte hem som ett skott när det tog slut mellan CP och Emma? Sedan mer eller mindre stalkade hon CP under en lång tid för att sen som av en händelse stöta på honom i Båstad. Sofia har varit mycket målmedveten i sin strävan att få CP på på fall och bli prinsessa och hon lyckades också. Bara att gratulera henne och beklaga svenska folket.
Citera
2016-10-18, 07:57
  #4240
Medlem
lilladinyas avatar
Extra extra! Sofia skaffar tandställning.

Avslöjar Svensk Dam Seså! In och gotta!
http://www.svenskdam.se/2016/10/svensk-damtidning-avslojar-sofia-har-skaffat-tandstallning/
Citera
2016-10-21, 12:31
  #4241
Medlem
Jag kanske verkar dum, men ska inte Sofia gå BAKOM prinsen vid officiella besök? Jag har sett flera gånger att hon går FÖRE. så vad är "rätt" och "fel" rent etikettsmässigt?
Citera
2016-10-23, 22:17
  #4242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bibbsan
Jag kanske verkar dum, men ska inte Sofia gå BAKOM prinsen vid officiella besök? Jag har sett flera gånger att hon går FÖRE. så vad är "rätt" och "fel" rent etikettsmässigt?

Hon ska enl etiketten gå bakom honom som drottning Silvia gör med kungen och prins Daniel gör med kronprinsessan.
Citera
2016-10-24, 07:27
  #4243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mattep74
Hon ska enl etiketten gå bakom honom som drottning Silvia gör med kungen och prins Daniel gör med kronprinsessan.


Tack för svaret! Då undrar jag när hon själv får en tillrättavisning om det.........
Citera
2016-10-24, 18:31
  #4244
Medlem
Hon gör nog som hon vill.... Tror inte att man tillrättavisar den damen...
Citera
2016-10-25, 08:32
  #4245
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lerog
Hon gör nog som hon vill.... Tror inte att man tillrättavisar den damen...

Det ligger några poäng i det...... suck
Citera
2016-10-25, 18:02
  #4246
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bibbsan
Det ligger några poäng i det...... suck


...bara en tidsfråga innan hon tränger sig före Kungen och Silvia...
Citera
2016-10-28, 00:10
  #4247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
...bara en tidsfråga innan hon tränger sig före Kungen och Silvia...

Undrar varför Silvia är sååååå förtjust i denna Paradisehotellflicka.
Man brukar säga Lika barn leka bäst.
Är det så enkelt?
Ja, som någon tidigare skrev
Allt började med Silvia och slutar med Silvia.
Men det är trots en väsentlig skillnad mellan dessa båda kvinnor utan anor.
Silvia är en bra skådespelerska.
Sofia är den hon är och alltid varit....en synnerligen obehaglig för att inte säga farlig person.
Citera
2016-10-28, 16:30
  #4248
Medlem
Jag är inte så säker på att Silvia egentligen är så förtjust men vad ska hon säga ??? Det gäller att hålla en enad fasad utåt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in