Citat:
Ursprungligen postat av
Skewie
Ja det verkar oerhört slappt. Har man en anställd med sån antecedentia som Mona bör man ju åtminstone kräva in en skriflig detaljspecifikation på reseräkningen med kontaktuppgifter till de personer vederbörande har träffat.
Blir nyfiken på vad som fått Expressen att börja nysta. Kan det ha kommit ett anonymt tips från någon kollega hos samordnaren.
Det är ingen lätt situation att ha något tillsynsansvar för en person som Mona Sahlin. Hon har inte anställts av någon på några meriter utan fått tjänsten som något slags belöning.
Hade någon börjat kräva en massa redovisningar över hennes utgifter så hade hon genom sina kontakter sett till att få bort den aktuelle tjäsntemannen.
Det är lite som om ägarens son placeras i ett företag på någon högre tjänst utan att ha kompentens för det. Det är väldigt svårt för hans kollegor och även för hans närmaste chef att ifrågasätta saker han gör.