Citat:
Ursprungligen postat av
slemhog
Det kom en undersökning på det för några mån sen som visade 85% vill inte ha marknadhyror. Du är en minoritet.
Låter inte som de mätt upp de som öppnar sina plånböcker och subventionerar ned hyrorna till bruksvärdesnivå.
Bor de rimligen vara de som man mäter när man talar om hur många som är positiva till hyresregleringen.
Citat:
Ursprungligen postat av
slemhog
Nej jag har en karriär inom en annan bransch och har inte kunskapen inom byggteknik eller något företag. Jag hade gärna köpt fastigheter till att börja med så fort jag har mer kapital, behövs några millar och sen på äldre dar kanske man kan bygga. Jag har knappt fyllt 30, finns ingen i min ålder förutom som som är födda i övre medelklass eller överklassen som har kapital att bygga hyresfastigheter.
Du behöver ingen speciell kunskap föra att skänka pengar till allmännyttan så de kan sänka hyrorna eller bygga fler hyreshus.
Du håller bara på med undanflykter. Det är nästan så man kan tro att du är en extremt sniken och girig person som bara vill snika till dig av andra och inte alls öppna plånboken och betala.
Citat:
Ursprungligen postat av
slemhog
Jag röstar på socialdemokratin istället så att du får lätta på lädret och betala någon hundring eller två extra i månaden på skatten för subventioner.

Det är bara betala eller så flyttar du till Singapore eller USA och käkar någon extra premium risbufé för dina insparade skattemedel.
Det är lite för varmt i Singapore. Annars hade jag redan befunnit mig där.
Men jag funderade lite på Portugal vid pensionen. Bo där i 5 år och ta ut tjänstepensionen skattefritt. Man sparar in stora belopp skatt på det.