Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Tror du pengar som betalas i ränta bara försvinner i tomma intet och inte skapar konsumtion?
Det kan förefalla underligt att pengarna bara försvinner. Men ekonomin är komplicerad. Om man höjer räntan till en nivå som alla klarar, så innebär det bara att pengarna går andra vägar genom samhälllet. Vi kan förmoda en lägre privatkonsumtion och att något annat ökar. Bankerna vill ju låna ut eller investera pengarna någonstans där de kan tjäna på det.
MEN
Om räntan går upp såpass att folk får svårt betala för sig. Då händer det mer akuta saker i samhället. Konsumtionen rasar så mycket att företagen inte kan sälja sina produkter. Vi får arbetslöshet och ännu fler som inte kan betala för sig. Cirkeln blir ond och brutal. Bankerna ser dessutom att panten, dvs bostaden sjunker i värde och då spelar det ingen roll hur höga ränteinkomster bankerna får. Det blir stora förluster för alla parter eftersom en så stor del av värdet är "på låtsas". En bostad är bara värd så mycket som någon annan är beredd att betala för den.
Så värdet på bostaden kan rasa från 3 miljoner till 0 kr, rent teoretiskt sett. Då är det väl rätt svårt se att någon annan tjänat pengar på det?
Att det inte finns någon vinnare på det ska vi kanske vara tacksamma för. Trots allt kämpar varenda en i samhället för att bevara räntan på en godtarbar nivå, eller hur?