Citat:
Ursprungligen postat av
DaddyD2
USA beräknas ha dödat ca: 20 miljoner civila sedan andra världskriget, och då inkluderar det indirekta dödssiffror där USA har backat upp rebellstyrkor i inbördeskrig, alltså precis som de gör nu med FSA. Detta är en uppskattning av både militär och civil förlust. Ryssland har under samma period varit med och aktivt, deltagit i en stridande sida, orsakat ca: 5.5 miljoner civila dödsoffer. Räknar man in alla dödsoffer som de orsakat indirekt genom att finansiera rebellgrupper, t.ex. som nu i Ukraina, så är siffran bra mycket högre.
Jag har inga som helst problem att se vilka skitstövlar USA är, och jag har heller inga problem att se vilka skitstövlar Ryssland är. Problemet är att många vill glorifiera ena sidan och måla upp den andra som satan själv. Och det är alltid samma visa. USA har skapat IS tillsammans med Israel för att destabilisera Syrien. Ryssland planerar att invadera Sverige. CIA låg bakom Euromaidan. Ryssland försöker destabilisera Europa och försöker rigga presidentvalet i USA. Listan kan göras lång på anklagelser från båda sidorna, men det finns inga konkreta bevis som stärker påståendena. Allt är spekulationer som bygger på vad man vet, eller tror sig veta, förekom under kalla kriget eller så hänvisar man till någon propagandasida där "sanningen" finns.
Absolut, det finns ingen ond eller god sida, människan är sådan att beroende vad den är matat med i form av information, intryck och annat som påverkar så tar man ställning lite för lätt utan att ha hela bilden eller ha tillräcklig helikopterspektra över som i detta fallet, Syrien.
Klart att känslor kommer in, vi är oftast känslovarelser, det är väl en av flera sidor som måste tas med, åt andra hållet finns känslokalla, kalkylerande människor som oftast äe dessa ledare vi har att tampas med, tror att agrument från båda hållen måste vägas in. Det är alltid lättare att sitta tryggt vid sidan om och anse sig ha rätt, frågar man däremot dom därnere oavsett vilken sida så klart att hat och hämnd finns där hela tiden - "ja, men dom började ju" är ett argument som kastas upp för att försvara förorätter, men va fan, började med vad? kriget? demostrationerna? terror?
Krig och väpnande motsättningar är ett helvete, det finns för att fattigdom och misär finns, samt att maktlystna psykopatiska ledare propagerar, dom kan demokratiskt valda, diktatorer, religösa ledare, klanbossar, mm.
Ser scenarier framför mig att en upptrappning är på gång, kanske inte för att rädda människorna i Syrien utan genom ett maktspel på hög sandlådenivå där USA o Ryssland är de mäktigaste, det kan bli så att Kerry får med sig Obama att göra insatser, detta mest i syfte att provocera Putin, och ja det kommer att slå över på amerikanska valrörelsen och hatet mot Ryssland kommer få ett uppsving som ger Hillary fördelar, det är ett väl beprövat knep som både öst o väst upprepande gånger gjort, fixa, manipulera hemmaopinionen kosta vad det kosta vill.
Världen är underbar!