Citat:
Ursprungligen postat av
Magban
Har skummat igenom valda delar av FUP:en och det är verkligen skum läsning... Fattar inte Martins vänners inställning till honom, fattar desto mindre "flickvännen" Angelicas "kärlek".
Sen när man läser sms-konversationen Martin och Lotta haft sedan de träffades... WTF!?
Ingen skuld på Lotta, det är självklart inte hennes fel... Men varför? Hur dåligt man än mår psykiskt, hur pissigt man än mår? Varför?
Inser att jag är på tok för frisk för att förstå... Men jag kan inte tänka mig att någon skulle fortsätta visa intresse för mig om jag så bara lånade citat från en femminutersperiod från valfri tidpunkt skrivna av Martin. Tvärtom skulle jag förmodligen bli lämnad hyfsat omgående... Att få svar som dom Lotta skickade känns uteslutna, då snackar jag inte om svaren som är bara vänliga... Utan om de när hon efter veckor av psykiskt misshandel ändå säger sig älska Martin, att hon vill bo ihop med honom, att han är den enda i hennes hjärta osv.
Känns som att rättsväsendet skulle skött detta på ett annat sätt från första början.
I övrigt har min åsikt stärkts om att det blir livstids fängelse för mord. Att det är mord känns självklart och ganska lättbevisat med det som framkommit. Tror dessutom på ett långt fängelsestraff, minst 30år då jag har svårt att se, efter vad jag läst, att Martin någonsin kommer anses riskfri att släppa ut i friheten igen. Rättspsyk tror jag inte på, även om tanken att det förmodligen vore det bästa gnager. Oavsett kommer hans frihet de närmsta decennierna vara kraftigt begränsad.
Så sjukt tragiskt detta, är nu ingen expert, men tror att hon haft en innestående depression ända sedan dom lämna Västernorrland. Mest troligt därför hon lämna sin födelsestad.
Hon har i flera år självmedicinerat den med träning/endorfinpåslag (för mycket träning) och som löken på laxen, en perfekt bild utåt via sociala medier. Den hårda, nästa elitmässiga träningen kan vara en av anledningarna till att hon haft svårt att bli gravid. Kvinnor skall faan inte träna så hårt i den åldern, frågan om dom alls skall träna nåt, förutom då vardagsmotion. Tidigare generationers kvinnor har ju aldrig vart så här.
Har läst rätt fragmentariskt, dock verkar det som att alla myndigheter skött sina jobb exempariskt och försökt hjälpa till.
Stort av systrarna/mor att dom valde organdonation.