Citat:
Ursprungligen postat av
oVERGROW
Svennebanan har en poäng, du framstår som inkonsekvent i din logik.
Kan vi nå konsensus om att lån kan vara nödvändigt för vissa personer vid vissa tillfällen vid bostadsköp, men något som bör hanteras som vilken annan skuld som helst. Dvs minska den asap mha amortering eller annat sparande beroende på vad man anser är minst riskfyllt/mest lönsamt?
Har ju själv tagit lån för att köpa mitt boende och jag har som plan att minska mitt lån asap. Bil och annan skuld har med dålig karaktär att göra.
Man lånar till bostad, utbildning och eventuellt till start av verksamhet, sedan så provar man att bli kvitt lånen så snabbt som man har förutsättning till, 20% av nettolönen i amortering tycker jag är rimligt som minimum och minimum 10% av nettolönen skall gå till investeringar som tex aktier, gör man så kommer man få det bra ekonomiskt oavsett inkomst.