Citat:
Ursprungligen postat av
probe53
Ställer mig högst tveksam till att alla som beviljats asyl ex.v i Sverige skulle ha förekommits med en ansökan om åtgärder från den stat de via asylen söker skydd ifrån.
Givetvis inte. Men det händer. Nu kanske det verkar larvigt att jag upprepar fallet med Nordkorea (som ju uppenbart har hittat på falska allvarliga brottsanklagelser) och begärde att England skulle utlämna en föredetta (avhoppad) toppdiplomat från England. England hjälpte istället personen att fly (utan pass) från England till Sydkorea. Enligt Anonymares sätt att se på saker och ting så måste England (och Sydkorea) ha gjort sig skyldiga till tydliga brott mot UDHR 14.2.
Vi kan ta Sverige som exempel. Hur många har fått asyl i Sverige från terroristgruppen "Sendero Luminoso"? Det är många. Det handlar om personer åtalde för terrorism och brott mot mänskligheten. Personer skyldiga till groteska mord på fattiga människor på Perus landsbyggd. Dessa personer hade inga problem att få asyl i Sverige. Det finns en rad andra länder där terroriststämplade personer ansökt om asyl i Sverige och fått den beviljad. Vi pratar inte om ett fåtal personer, inte heller om hundratal utan snarare om tiotusentals personer. Anonymare måste tycka att Sverige kontinuerligt bryter mot UDHR 14.2.
I första exemplet (Nordkorea) så bryter man inte mot 14.2 eftersom man likt Assangefallet inte har tillgång till bevis som gör det troligt att personen är skyldig till ett grovt ickepolitiskt brott. (fallen är parallellfall så bara med en rejäl dos dubbelmoral så kan man bedömma de olika med det material som finns tillgängligt).
I andra exemplet som gäller Sverige så är det svårt att hävda att 14.2 inte skulle gälla i majoriteten av fallen. Däremot så är det det land där asylen ansöks som har rätt att göra tolkningen. Därför så kan man inte säga att Sverige heller bryter mot 14.2 även om de hos varje sund människa verkar bryta mot anvisningarna till hur 14.2 ska tolkas.
Jag räknar med att anonymare kommer fortsätta massposta angående UDHR 14.2 och ignorera både teoretiska (FN's guideline om tolkning) delen och hur den praktiskt tillämpas (t.ex med exemplet Sverige).