Citat:
Ursprungligen postat av
Alpha101
På 70-talet var det inte olagligt att betala för ett hyreskontrakt. Det kom en lagändring. Möjligen var det i slutet på 70-talet.
I Stockholm kunde man i mitten på 70-talet få sig en HR i Norsborg.
Men ville man ha en billig nedreglerat HR i innerstaden så var det bara att hala upp en så där 100000 och betala för kontraktet.
Om det var så: so what?
För det första var det knappst 100 000 kr, det är flera hundratusen idag efter inflation.
Dom pengarna man investerar i ett svartkontrakt tjänar man igen ifall man får behålla låg hyresreglerad hyra jämfört med att pröjsa en skyhög marknadshyra till en bortskämd ockrande hyresvärd som då tjänar storkovan.
Vill man flytta sen får man igen svartkontrakt pengarna om man vill.
I ett scenario med skyhög marknadshyra i stan: Beroende på hur länge man skulle bo i stan då så förlorar man betydligt mer än tex dessa 100 000 kr.
Det gör man även om man låter hyresvärden stambyta, renovera köket och sen höja hyran med groteskt höga 25-30 000 kr/år. På 10 år tjänar hyresvärden in denna renovering och går närmaste 30 åren efter det ren vinst medans hyresgästen går back utav helvete jämfört med att renovera ytskikt själv som hyresgäst som kostar max 15000 kr för Br standard. Jag förstår inte varför HGF går med på dessa oskäliga hyreshöjningar.
Vad är problemet med svartkontrakt? Inget.
problemet med svartkontrakt för er ockrare och miljonärer är för att ni vill investera och tjäna stora säkra pengar på arbetarklassens bekostnad med aphöga marknadshyror och att ni nyliberaler med dålig människosyn är avundsjuka på att folk kan bo nästan lika billig kostnad som er i huset brevid på fashinäääbla vasastan vilket ni borgare inte tål.
Specielt inte om personen går på bidrag en period heller vilket ni inte heller tål att betala..då ska man hamna i en barack enligt er eller göra rätt för sig. No mercy.