2016-08-19, 09:02
  #24505
Medlem
Christopher.s avatar
Kina kommer snart, the end is near.
Citera
2016-08-19, 09:04
  #24506
Medlem
SvaMp_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Jag har varit ganska öppen om att jihadisterna bör beväpnas ad hoc, nämligen mot Assad, om du följt tråden ett tag. Det är vad Assad har lämnat kvar, tyvärr.

Vad enskilda assyrier/syrianer tycker är inte en grund för att ta det representativt för folket. Inte heller är det åsikten som den politiska ledningen delar. Läs vad ADO eller Syriac Union Party har för åsikt om Assad. Men du tycker alltså att Assadregimens hållning gentemot minoriteterna är rimlig och gynnsam för kurder och assyrier/syrianer?

Den är bättre än vad IS och andra jihadistgruppers hållning är.
Detta sagt, nej det finns säkert diskriminering som det finns mer eller mindre i alla länder i regionen. Även kurderna var ju snabba på att etniskt rensa sunni arabiska områden de tog över enl amnesty.
Återigen tycker jag inte Assad är "bra", jag pratar relativt alternativen.

Citat:
Jag har också tidigare angett att Assadregimen bör avsättas av geostrategiska skäl. Det är också ingen hemlighet. Hans regim är allierad med Iran och Hezbollah, vilket egentligen är Irans förlängda arm. Denna förbundsallians är ett hot mot väst och även mot Israel. När jag argumenterar med dig och andra gör jag det utifrån era egna premisser av hur konflikten ser ut. Alltså, jag försöker visa att även era egna förnimmelser om Assad är en illusion och ohållbar. Annars räcket det för mig att han avsätts av geostrategiska skäl. Att han bombar ihjäl civila och andra skyddande objekt samt satt en helt nation i brand är ju bara ytterligare skäl att han bör avsättas.

Ja precis, din agenda är att avsätta Assad baserat på dina intressen. Ditt intresse ligger inte i att få slut på konflikten. Du vill beväpna rebellerna, dessa är en minoritet i dramat. och de landområden de har är till stor del kontrollerade av Al-Nusra.
Jag tror i en perfekt värld hade sekulära rebeller vunnit detta och avsatt Assad med demokrati som följd, realiteten är att de sekulära rebellerna är en minoritet och de framgångar som skördats främst är i allians med jihadister. Ska du avsätta Assad med våld idag har du minst 5år av helvete framför dig i Syrien. Det är inte mycket kvar av landet som det är nu, ska du efter bekämpandet av SAA dessutom göra dig av med alla jihadister så vet jag inte vart vi slutar.
Men din agenda är som sagt inte att få slut på eländet utan att följa Israel's främsta intressen. Det är där vi är olika.
__________________
Senast redigerad av SvaMp_ 2016-08-19 kl. 09:10.
Citera
2016-08-19, 09:13
  #24507
Medlem
SvaMp_s avatar
Iransk media börjar propagera mer pro-turkiskt:
https://www.facebook.com/Iran.Military/photos/a.10150166600368603.307916.114174778602/10153839452128603/?type=3&theater

Följt iranska medier ett tag och de har ofta skrivit negativt om Turkiet, nu på senare blir de mer och mer positiva, speciellt efter kuppen.

Det finns ju spekulationer om att kuppen mot Erdogan var sponsrad av Usa, tänker man på det är det inte alltför omöjligt, kanske Turkiet vänder sig mot Ryssland/Iran mer då.

Personligen hoppades jag att de skulle avsatt Erdogan, men denna utveckling kan vara positivt sett till att få slut på konflikten.
Citera
2016-08-19, 09:22
  #24508
Medlem
Mer Iran och Turkiet

In a stunning diplomatic surprise, Turkey and Iran have announced a preliminary agreement on fundamental principles for a settlement of the Syrian conflict.

http://www.truth-out.org/news/item/37291-turkey-and-iran-reach-agreement-on-conditions-for-syria-peace

Hur tillförlitlig sidan är har jag dock inte så stor koll på, men intressant att fler nämner detta
Citera
2016-08-19, 10:49
  #24509
Medlem
Stridigheterna fortsätter

Syrian Airforce have bombed Asayish/YPG in Hasakah on 3 occasions so far, twice yesterday & once today, no truth to Coalition intervening

https://mobile.twitter.com/sayed_ridha/status/766555792099069952


YPG advancing inside Hassake. #TwitterKurds

https://mobile.twitter.com/Avashin/status/766507951259545600


SAA försöker igen i Aleppo

Syrian Army attempting to recapture Ramouseh roundabout

https://mobile.twitter.com/sayed_ridha/status/766534548263841793
Citera
2016-08-19, 13:00
  #24510
Medlem
freudianslips avatar
NDF är ju från lokala arabstammar i Hasakah. Så de ska alltså tvingas iväg från sin hemstad? Kurderna har tagit mycket skit genom åren men ger det dem rätten att de börja etniskt rensa nu?
Citera
2016-08-19, 13:46
  #24511
Medlem
tigersaid86s avatar
Kolla vad Assad gör mot civila och barn, dom filmar lite när dom tar emot i ett sjukhus, skadade och sårade.

Oljefat bomber.

Ny video:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10153981776061939&id=66229319 38
Citera
2016-08-19, 14:26
  #24512
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Kolla vad Assad gör mot civila och barn, dom filmar lite när dom tar emot i ett sjukhus, skadade och sårade.

Oljefat bomber.

Ny video:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10153981776061939&id=66229319 38

Civila blir skadade i alla konflikter och Assad har själv nämnt det flertalet gånger.
Att påstå att ingen utav partnerna inte har blod på sina händer är hyckleri.

Bortsett från att driva en agenda, tror du inte Kurderna också attackerar även oskyldiga?


OnT:


https://www.reddit.com/r/syriancivilwar/comments/4yikk2/syaaf_pounding_kurdish_militias_in_alhasakha_now/


Verkar fortfarande vara stridigheter och attacker, om några dagar får vi en helhetskontroll över läget.
__________________
Senast redigerad av shitfaccer 2016-08-19 kl. 14:28.
Citera
2016-08-19, 15:09
  #24513
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shitfaccer
Civila blir skadade i alla konflikter och Assad har själv nämnt det flertalet gånger.
Att påstå att ingen utav partnerna inte har blod på sina händer är hyckleri.

Bortsett från att driva en agenda, tror du inte Kurderna också attackerar även oskyldiga?


OnT:


https://www.reddit.com/r/syriancivilwar/comments/4yikk2/syaaf_pounding_kurdish_militias_in_alhasakha_now/


Verkar fortfarande vara stridigheter och attacker, om några dagar får vi en helhetskontroll över läget.

Assad är den enda som använder oljefat bomber.
Assad och rebeller i Aleppo är dom enda som använt kemiska vapen.

Det är krig ja, men vissa går till överdrift och utför barbariska metoder samt omoraliska krigsmetoder.
Citera
2016-08-19, 15:38
  #24514
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Another war is coming in northern Syria; however, this time it will be between Turkey and the Rojava Kurds
YPG needs Jarabulus to link Rojava; but Turkey won't let them have it because it means a PKK safe haven on their border
Erdogan is trying to rally Iran and Russia to back them against the Kurds; more so the latter. Russia will push Erdogan to close Bab
What does Assad do? Back the Kurds and run the risk of Bab Al-Hawa remaining open to jihadists or back Turkey to close this border.....
something is going on

Spekulationer som jag instämmer i från https://twitter.com/leithfadel/with_replies

Det är nog så att kurder och därmed USA kan dra det kortaste stråt om Turkiet, Iran, Syrien och kanske också Irak ser kurder som ett problem istället för en del av lösningen.

Kan det bli så att kurderna ber ryssarna om hjälp att navigera i den politiska storm som kriget innebär? Att kurdernas intressen kommer att beskyddas och garanteras av ryssar om de agerar realpolitiskt?
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2016-08-19 kl. 15:42.
Citera
2016-08-19, 15:45
  #24515
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Assad är den enda som använder oljefat bomber.
Assad och rebeller i Aleppo är dom enda som använt kemiska vapen.

Det är krig ja, men vissa går till överdrift och utför barbariska metoder samt omoraliska krigsmetoder.


Oljefat bomber? Menar du barrel bombs eller incendiary?

Barrels bomb används inte i lika stor utsträckning utan det är "dumb bombs" som används vilket RuAF även gör. Smart bombs (GPS / laser) är väldigt dyra och medför även kostnader som de inte kan hantera eller ha råd ens.

Om USA skulle tillhandahålla dessa bomber (munitions) till SyAAF skulle onödiga liv räddats mycket mer. SAA/SyAAF använder sina primära fördelar i denna konflikt där det är MBT (stridsvagnar) samt flyg.

Inga andra faktioner som är deltagna i denna konflikt har använt flyg (de har lyckat överta flygbaser och plan dock aldrig använda dessa).


Du verkar inte vara införstådd i krigföring eller läser du för mycket Aftonbladet...Nour al Zinki halshugger småbarn (10-12) och är inte detta barbariskt där de även fejkar ett ID-leg för att påstå att personen är äldre!

Alla har blod på sina händer.


EDIT:


Du menade barrel bombs, ber om ursäkt. Använder inte svenska uttryck lika mycket...
Samtidigt är inte Mig-stridsflygen lika moderniserade som SU-serien, dock har SyAAF fått två SU-24 från ett gammal kontrakt utav Ryssland.
__________________
Senast redigerad av shitfaccer 2016-08-19 kl. 15:48.
Citera
2016-08-19, 16:48
  #24516
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Vilken klant var det som menade att barnen var sminkade? Var det inte EmmaLinn något?

https://www.facebook.com/TheSyriaCampaign/videos/1111491535609525/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in