2016-08-17, 10:46
  #77929
Medlem
ben-varfors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Skulle alltså Warszawa-pakten ha infiltrerat något som tycks ha varit en verksamhet bland antikommunistiska socialdemokrater för att vidarebefordra namn på misstänkta kommunister bland arbetare? Det låter t.o.m. för svårt för GRU med tanke på hur spridd verksamheten var.


Om man kunde ringa in en generalsperson 1975 så
kan man väl tänka sig annat också.

http://www.svd.se/sapo-jagade-general-och-fra-anstalld
Citera
2016-08-17, 10:46
  #77930
Medlem
ieshos avatar
Fick ett intressant privat meddelande om CP i täckjacka vid tiden före mordet och om vittnespsykologs uttalande om LPs förmåga att eventuellt känna igen CP efter ett par år:
Såg ett foto på CP med en jacka som påminner om den som Lisbet beskrev att mördaren hade på sig

http://www.ointres.se/christer_pettersson.htm

tredje fotot överst tänker jag på. Den är också så lång som Lisbet beskriver den våren 1986- inte midjelång, ej heller ner till knäna. Det och mycket mer pekar på att hon såg CP på mordplatsen, men det kanske inte är ställt utom allt rimligt tvivel dock pga att hon kunde minnas fel av olika orsaker som vittnespsykologen Astrid Holgersson påpekade i rättegångarna 1989- hon hänvisade även till Devlinrapporten. Professor, minnesforskaren Lars Göran Nilsson ansåg sig däremot missuppfattad av hovrätten så vem av dem som hade rätt vet vi inte och något svar på vem som var mördaren lär vi aldrig få ett slutgiltigt svar på efter mer än 30 år.

Anders Stening sade i DN-intervjun 1996 "- Att hovrätten inte dömde Pettersson berodde på att man inte ansåg sig vara alldeles säker på att Lisbet Palme såg rätt, säger Stening och påpekar att steget är långt till att i stället slå fast att det är säkert att hon såg fel.
- Och om det fortfarande är möjligt att Lisbet Palme såg rätt, då är det ju inte ställt utom allt rimligt tvivel att gärningsmannen skulle vara någon annan.

Och även om hovrätten i domen som friade Christer Pettersson ifrågasatte Lisbet Palmes utpekande, är hon ändå ett mycket trovärdigt vittne, enligt Stening.

- Det går aldrig att komma med hypoteser om att hon totalmissat, Lisbet Palmes vittnesmål har en hög grad av precision.

Enligt Stening hade ett vittnesmål som Lisbet Palmes tveklöst räckt till en fällande dom i ett mindre uppmärksammat mål."

Citat från intervjun med Lars Göran Nilsson i DN 25/10 2001:

"Svea hovrätt gjorde flera felbedömningar i samband med Palmemordet. Minnesforskaren Lars Göran Nilsson var expertvittne i rätten men han blev misstolkad på avgörande punkter. Detta kan ha påverkat bedömningen av Lisbet Palmes vittnesmål, säger han."
"Han hade en känsla av att hovrätten redan på förhand bestämt sig för hur den skulle döma.- Den tog bara upp en liten del av min rapport och drog fel slutsatser om den aktuella minnesforskningen, säger Lars Göran Nilsson."

"Men rätten valde en egen "sunt-förnuftsuppfattning" om minnets funktion- utan förankring i det aktuella forskningsläget. Rätten spekulerade i vad Lisbet Palme kunde minnas och inte minnas säger Lars Göran Nilsson". "När DN tar kontakt med Lars Göran Nilsson berättar han att rätten missuppfattade hans rapport. Det handlar om skillnaden mellan hur minnet hanterar "central" och "perifer" information. Hovrätten menade att det centrala för Lisbet Palme var att hennes make låg skjuten på trottoaren. Hon visste inte att den person hon först vände sig till för att få hjälp vad gärningsmannen. Därför kan hon "i det läget inte rimligen haft någon anledning att registrera detaljer i mannen utseende; det centrala för henne var ju att skaffa hjälp till sin skadade make" ansåg hovrätten. -Rätten feltolkade forskningsrönen. När Lisbet Palme tittade bort mot den man som stod närmast henne var ansiktet viktigast- det var den centrala informationen i just detta ögonblick och den minns man." "All forskning visar att minnet fungerar automatiskt. Det är inte så att man i den stunden bestämmer sig för att den här mannens ansikte ska jag minnas- eller glömma bort."

"Så när Lisbet Palme pekar ut Christer Pettersson är detta inte särskilt konstigt?" - Nej, inte alls. Hon kanske inte minns vilka kläder han hade eller andra igenkänningstecken, det är perifer information i minnesbilden. Men ansiktet, det borde hon ha en klar uppfattning om. Det är centralt i just den minnesbilden". "Vi har ofta bättre bättre minnesbilder av dramatiska händelser. De är ofta unika och minnet skapar därför mycket specifika ledtrådar, som är effektiva under lång tid. Risken att minnesbilden blandas ihop med andra intryck är liten. Den ursprungliga minnesbilden påverkas inte av senare intryck". "Lars Göran Nilsson menar att rätten misstolkat den aktuella forskningen kring "förvanskade och oförvanskade minnesbilder.- Det går egentligen inte att tala om förvanskade och oförvanskade minnesbilder. minnet fungerar inte så att en människa bara lagrar ett fotografi i hjärnan. Bra ledtrådar kan aktivera minnesbilden och dåliga ledtrådar kan göra att bilden förblir oåtkomlig".

Varför har då inte Lars Göran Nilsson tidigare berättat offentligt om detta? - Jag var kallad som minnesexpert till rättegången och såg det inte som min uppgift att på eget initiativ offentligt kritisera den legala hanteringen av fallet. Inför kollegor och vänner berättade jag om min kritik. Men frågan hamnar i ett annat läge när Ulf Dahlsten nu tar upp den i sin nya bok".

"Kan man minnas?" Visst är det möjligt att Lisbet Palme minns ansiktet på den man som fanns på mordplatsen, anser minnesforskaren Lars Göran Nilsson. Han anklagar Svea hovrätt för spekulation".
Citera
2016-08-17, 11:28
  #77931
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
De märkligt självbelåtna teorier ni tycks ha om att Lisbeth inte hade kunnat se gärningsmannen/-männen blir ju väldigt svåra att ge någon vidare tyngd, i skenet av de faktiska bevis bla du här redovisar.

Dvs kulans förlopp lämnade spår av riktningen på Lisbeths rygg, längs med Lisbeths ryggtavla.

Det kan Enbart ske om ryggen är vriden åt sidan - och då ser offret gärningsmannen/-männen.
Dels i den perifera synfältet helt garanterad.. Men det öppnar också upp för det Fullt Möjliga i att både ögonrörelser och huvudrörelser hade kunnat riktas snett mot vänster. Och få fångat in hela gärningsmannen/-männen i blickfältet.


Med andra ord Bevisar spåret på Lisbeths ryggtavla att hon hade Alla möjligheter att kunna se skytten.
Och det innebär att det inte går att avfärda det.

Lisbeth hade alltså alla möjligheter att se gärningsmannen/-männen !!!



Det är viktigt att påpeka det.
För det spåret ÄR ett sådant bevis.

---

Och till det kan alltså läggas det ursprungliga, det första, signalementet, spaningsobjektet (TVÅ gärningsmän).

Men - dessutom att Lisbeth var rädd för polisen i samband med dessa poliskontakter.
Varför var hon rädd för polisen?



"Någon" lämnade alltså uppgifter om 2 gärningsmän i det omedelbara Rikslarmet, samtidigt som Lisbeth var rädd för polisen.
Dessutom avfördes allt som handlade om "statskupp" omedelbart, utan uppenbar (redovisad) anledning.

Och det är ändå en aning konstigt att ingen har fortsatt på "2-personspåret".
Det enda man har hört genom åren har handlat om En skytt.
En enda.
Varför förtjänar inte det första, inledande, omedelbara, spåret någon vidare granskning??

För oavsett vad det egentligen betyder, så är det ju ändå intressant.
För det komemr antingen från Lisbeths första, omedelbara vittnesmål - eller är det ett "planterat" vilseledande spår, lämnat av någon med inflytande över polisledningen.

Uppgifterna GICK ju ut.


Och Nej, det är Inte något "misstag."
Det är inte heller ett resultat av ingående förhör, med analys och spekulation.
För detta gick ut som Första spår.
Första.
Det finns alltså Enbart 2 förklaringar till det.
Antingen är det alltså Lisbeths vittnesmål, hennes faktiska upplevelser, vittnesmål.
Eller är det ett medvetet vilseledande spår.



Om det är det vilseledande, så innebär det att den person som "lade ut det" har en hel del att förklara.
Som tex VEM det var som gav honom den ordern.

Den personen har alla svar.

Kommenterar det fetade i ordning.

LP har haft GM i blickfånget men inte sett något som säkert kan säga att det tex var en man 45 år, svart hår, skägg, keps osv.

Hennes första vittnesuppgifter visade tydligt på att hon inte sett GM:s ansikte.

Hade hon gjort det hade "fantombilden" helt utgått från hennes vittnesuppgift.
Vid vittneskonfrontationen med CP så hoppades man egentligen att hon skulle börja minnas.
För hon kunde inte beskriva någon GM.

Det är mycket lätt att inse att rättegång, vittneskonfrontationer, fantombilder m.m. hade utförts helt annorlunda om LP kunnat ge relevanta vittnesuppgifter på GM.

Polisen var ju desperata efter andra vittnesuppgifter eftersom de visste att LP inte kunde ge säkra vittnesuppgifter. Hade LP kunnat ge bra vittnesuppgifter hade inte polisen gjort bort sig med fantombilden och skuggan som de gjorde.

LP var inte rädd för polisen. Det har återgivits i flera böcker att LP var mån om sitt privatliv och den privata sfären och inte ville att hänga ut det privata i pressen. Verkar ha en rätt skör personlighet.
Vad det första exakt var kommer jag inte ihåg nu, men det var något som läckt ut från polisen som gjorde henne reserverad och fick henne att ställa helt absurda krav vid förhör, vittneskonfrontationer, rättegångar.

Hon har uttryckt att hon kände ett extremt obehag av alla stirrande människor när hon var på polishuset för vittneskonfrontationer. Hon mådde inte bra efter MOP och vem kan klandra henne?

Sedan det här 2-GM schabblet som jag blir så trött på.
LP sade till en polisman på Sabbatsberg att hon sett två män som observerat dem i Gamla Stan tidigare. Troligtvis är det orsaken till att det kom med i Rikslarmet.

Det enda jag håller med om är att det är väldigt konstigt att beredskapsnivån inte höjdes när statsministern blir skjuten. Det är verkligen konstigt.
IC och Kjell-Olof Feldt har nämnt det flera gånger. Det fanns ingen extra polis på Rosenbad när IC anlände dit.

Det normala hade varit att stänga ner kollektivtrafiken i Sthlm, utegångsförbud i Sthlm, inkalla någon % av reservister, stänga större hamnar och flygplatser.

Kan det vara att det inte fanns någon beredskapsplan för detta scenario?
Nu kanske polisen väntade på att militären skulle göra något och militären väntade på att politikerna skulle göra något och politikerna på att någon annan skulle göra det?

Vem ska förklara något om Rikslarmet? Att polismannen hört LP säga att hon sett två potentiella GM och svamlar om Ustaja och att han för vidare uppgifterna och det hamnar i Rikslarmet att det var två GM?

Men det här är tråden för konspirationer, så är det.
__________________
Senast redigerad av HolmgerKnutsson 2016-08-17 kl. 11:33.
Citera
2016-08-17, 11:58
  #77932
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Fick ett intressant privat meddelande om CP i täckjacka vid tiden före mordet och om vittnespsykologs uttalande om LPs förmåga att eventuellt känna igen CP efter ett par år:
Såg ett foto på CP med en jacka som påminner om den som Lisbet beskrev att mördaren hade på sig

http://www.ointres.se/christer_pettersson.htm

tredje fotot överst tänker jag på. Den är också så lång som Lisbet beskriver den våren 1986- inte midjelång, ej heller ner till knäna. Det och mycket mer pekar på att hon såg CP på mordplatsen, men det kanske inte är ställt utom allt rimligt tvivel dock pga att hon kunde minnas fel av olika orsaker som vittnespsykologen Astrid Holgersson påpekade i rättegångarna 1989- hon hänvisade även till Devlinrapporten. Professor, minnesforskaren Lars Göran Nilsson ansåg sig däremot missuppfattad av hovrätten så vem av dem som hade rätt vet vi inte och något svar på vem som var mördaren lär vi aldrig få ett slutgiltigt svar på efter mer än 30 år.

Anders Stening sade i DN-intervjun 1996 "- Att hovrätten inte dömde Pettersson berodde på att man inte ansåg sig vara alldeles säker på att Lisbet Palme såg rätt, säger Stening och påpekar att steget är långt till att i stället slå fast att det är säkert att hon såg fel.
- Och om det fortfarande är möjligt att Lisbet Palme såg rätt, då är det ju inte ställt utom allt rimligt tvivel att gärningsmannen skulle vara någon annan.

Och även om hovrätten i domen som friade Christer Pettersson ifrågasatte Lisbet Palmes utpekande, är hon ändå ett mycket trovärdigt vittne, enligt Stening.

- Det går aldrig att komma med hypoteser om att hon totalmissat, Lisbet Palmes vittnesmål har en hög grad av precision.

Enligt Stening hade ett vittnesmål som Lisbet Palmes tveklöst räckt till en fällande dom i ett mindre uppmärksammat mål."

Citat från intervjun med Lars Göran Nilsson i DN 25/10 2001:

"Svea hovrätt gjorde flera felbedömningar i samband med Palmemordet. Minnesforskaren Lars Göran Nilsson var expertvittne i rätten men han blev misstolkad på avgörande punkter. Detta kan ha påverkat bedömningen av Lisbet Palmes vittnesmål, säger han."
"Han hade en känsla av att hovrätten redan på förhand bestämt sig för hur den skulle döma.- Den tog bara upp en liten del av min rapport och drog fel slutsatser om den aktuella minnesforskningen, säger Lars Göran Nilsson."

"Men rätten valde en egen "sunt-förnuftsuppfattning" om minnets funktion- utan förankring i det aktuella forskningsläget. Rätten spekulerade i vad Lisbet Palme kunde minnas och inte minnas säger Lars Göran Nilsson". "När DN tar kontakt med Lars Göran Nilsson berättar han att rätten missuppfattade hans rapport. Det handlar om skillnaden mellan hur minnet hanterar "central" och "perifer" information. Hovrätten menade att det centrala för Lisbet Palme var att hennes make låg skjuten på trottoaren. Hon visste inte att den person hon först vände sig till för att få hjälp vad gärningsmannen. Därför kan hon "i det läget inte rimligen haft någon anledning att registrera detaljer i mannen utseende; det centrala för henne var ju att skaffa hjälp till sin skadade make" ansåg hovrätten. -Rätten feltolkade forskningsrönen. När Lisbet Palme tittade bort mot den man som stod närmast henne var ansiktet viktigast- det var den centrala informationen i just detta ögonblick och den minns man." "All forskning visar att minnet fungerar automatiskt. Det är inte så att man i den stunden bestämmer sig för att den här mannens ansikte ska jag minnas- eller glömma bort."

"Så när Lisbet Palme pekar ut Christer Pettersson är detta inte särskilt konstigt?" - Nej, inte alls. Hon kanske inte minns vilka kläder han hade eller andra igenkänningstecken, det är perifer information i minnesbilden. Men ansiktet, det borde hon ha en klar uppfattning om. Det är centralt i just den minnesbilden". "Vi har ofta bättre bättre minnesbilder av dramatiska händelser. De är ofta unika och minnet skapar därför mycket specifika ledtrådar, som är effektiva under lång tid. Risken att minnesbilden blandas ihop med andra intryck är liten. Den ursprungliga minnesbilden påverkas inte av senare intryck". "Lars Göran Nilsson menar att rätten misstolkat den aktuella forskningen kring "förvanskade och oförvanskade minnesbilder.- Det går egentligen inte att tala om förvanskade och oförvanskade minnesbilder. minnet fungerar inte så att en människa bara lagrar ett fotografi i hjärnan. Bra ledtrådar kan aktivera minnesbilden och dåliga ledtrådar kan göra att bilden förblir oåtkomlig".

Varför har då inte Lars Göran Nilsson tidigare berättat offentligt om detta? - Jag var kallad som minnesexpert till rättegången och såg det inte som min uppgift att på eget initiativ offentligt kritisera den legala hanteringen av fallet. Inför kollegor och vänner berättade jag om min kritik. Men frågan hamnar i ett annat läge när Ulf Dahlsten nu tar upp den i sin nya bok".

"Kan man minnas?" Visst är det möjligt att Lisbet Palme minns ansiktet på den man som fanns på mordplatsen, anser minnesforskaren Lars Göran Nilsson. Han anklagar Svea hovrätt för spekulation".

Vilket snömos. Vilket snömos. Ojoj.

LP kunde inte ge något signalement direkt efter mordet.
Det har framkommit att golvet i hennes lägenhet var helt belagt med tidningar om MOP tiden direkt efter mordet.

Alla uppgifter hon senare inkom med ändrades efter fantombilder och andra vittnesuppgifter.

Hade hon sett GM hade det gått ut i Rikslarm, fantombilder och hon hade inte pekat "alkoholisten från Sollentuna" med "man ser ju vem som är alkolist".

Det är från ruta ett och i fortsättningen så glasklart att hon inte sett GM utan tagit stöd av uppgifter i media och vad andra kring henne sagt bl.a. Mårten.

Polisarbetet hade sett helt annorlunda ut om LP redan på natten kunnat säga till exempel:
1,80 cm, vältränad, studs i stegen, vit man, inget skägg, hårfärg mörkt brunt.

Nu sa hon istället Ustasja och att två män spionerat på dem i G:a Stan.
Polisen blir då desperat och börjar efterlysa vittnen och tar fram fantomen och skuggan som var oerhörda misstag.

Polisen tillät och hjälpte LP att bygga en minnesbild på vad de trodde var GM för den stunden.

VG, PKK med flera som fick klä skott för polisens inkompetens.

Likadant vid Anna Lindh-mordet.
Polisen tog först en stackars fotbollshuligan som inte hade det minsta med mordet att göra.
Det är maktmissbruk att kroka medborgare i desperation utan tillräckliga bevis.

Men ordet är fritt. Fortsätt i samma spår så kommer det stå i historieböckerna.
Sanningen är inte den viktiga utan det viktiga är att det är en bekväm sanning.

Det framstår allt tydligare att detta kring LP vittnesuppgifter och CP har blivit prestige för hela den socialdemokratiska rörelsen. Man har verkligen ansträngt sig och gör allt för att försvara LP och anse att mordet egentligen är polisiärt utrett som det så löjeväckande kallas.

Det är prestige och SAP går verkligen 100% in för att LP sett GM och CP är GM.
Inget tvivel om det. Den i rörelsen som inte rättar sig efter det ligger risigt till.
__________________
Senast redigerad av HolmgerKnutsson 2016-08-17 kl. 12:56.
Citera
2016-08-17, 12:03
  #77933
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Men problemet där är ju att om någon inblandad går ut och berättar, så kommer han att bli "historisk".

Och vem vill gå till historien som statsministermördare?

Inte bara just Den personer kommer ju att bli "pestsmittad", utan även hans familj, i flera generationer framåt.
Hans barnbarn och deras barn riskerar att bli helt utstötta och mobbade.
Hans barn och barnbarn, barnbarnsbarn etc riskerar att få svårigheter på arbetsmarknaden.


Det är Giftigt, med andra ord.
Hade det bara berört den enskilda personen, helt själv.
Då hade det kanske varit annorlunda.

Men detta är ju alldeles för stort för det.
Bara en samvetslös och patologiskt egoistisk person hade väl kunnat strunta så totaolt i sin familj och hur de kan komma att drabbas av det.

Vi kommer fortfarande ihåg Anckarström tex.

Så du tror Lee Harvey Oswald tänkte så?

För mig var Anckarström en hjälte!
Gustaf III var en diktator som startade meningslösa krig.

Bara för att du anser att GM var samvetslös och patologiskt egoistisk person behöver inte GM vara det. Han ansåg säkert att han gjorde nationen en tjänst. Eller att en halvmiljon var bra betalt för att fälla det svenska trädet en fredagskväll. Du lägger in för mycket subjektiva känslor i detta. Det finns många som gjort liknande dåd och ansett att de gjort rätt.
Se på IS, RAF, IRA, PKK och så vidare.

Vad har GM eller någon inblandad för incitament att berätta?
För dem finns ingen anledning att berätta. Ingen.
__________________
Senast redigerad av HolmgerKnutsson 2016-08-17 kl. 12:12.
Citera
2016-08-17, 12:05
  #77934
Medlem
SGDFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Jag tar det en gång till, så att du verkligen ska förstå ...

Rikslarmet innehöll 2 (två) st gärningsmän.

Du bölar om "förhöret".

Men du ignorerar att det INTE finns några sparade förhör med Lisbeth.

De omedelbara förhören (mordnatten) finns inte ens offentliggjorda.
Varför är de hemliga ???
Kan DU ge svar på det, om nu inget finns att dölja?

Det Enda vi har att tillgå (som dessutom är bekräftningsbar fakta) är innehållet i Rikslarmet.
Och - i enlighet med Allt polisarbete - baseras Alltid larm på vittnesuppgifter.

Och Rikslarmet innehöll, som sagt, 2 st gärningsmän.



Det Andra "förhöret" då?
Tja, det ägde rum nästan en vecka efter mordet.
Alltså har det Inget, Inget, Inget att göra med innehållet i Rikslarmet.
Och - det spelades inte in.
Det finns alltså inga bevis på att det innehöll de uppgifter som senare offentliggjordes.
Eller, för den delens skull, att det ens ägde rum ...


Dvs Lisbeth litade inte på polisen.
Kan det bero på att det Lisbeth berättade för polisen inte var samma sak som polisen redovisade för allmänheten?



Enligt "förhöret" vägrade Lisbeth att låta förhöret spelas in.

Men - det var ett statsministermord.
Dvs hennes begäran hade Aldrig kunnat beviljas.
Det vore tjänstefel och förmodligen lagbrott att inte spela in Huvudvittnet till mordet på statsministern.

Alltså - ytterligare en till lögn.


Lisbeth litade inte på polisen.
Inte så konstigt alltså.

Gav polisen Lisbeth ett redan färdigskrivet "förhör" att underteckna?

http://www.expressen.se/nyheter/hemliga-polisforhor-med-lisbet-palme/

Kan du ta det hela en tredje gång, för jag är verkligen trög här.

1. Lisbeth säger i rätten ungefär: "Jag trodde att skotten kom från längre håll, men jag har förstått, rent tekniskt att det inte var så". Vi kan ta fram exakta ordalydelsen om du vill, fast du vill inte, för 1989 var för långt efter händelsen. Så långt förstår jag hur du menar, fast jag tycker det är märkligt att hon har så svårt med avståndsbedömningar, det talas om en sju-åtta meter ifrån, om jag minns rätt. Eller att avståndet var som trottoarens bredd.

2. Lisbeth pratar med Rimborn åtminstone, om hon pratar med Christiansson verkar mer dolt i dunkel. Då får han ett så vagt signalement, att det kommer att dröja med rikslarmet. Welander var inte helt nöjd, är vi ense så långt? Hon säger då att hon tror att den som skjutit kan vara en av de två på Västerlånggatan, är vi ense där?

3. Vittnet AB och vittnet AD och vittnet IM, samt i viss mån vittnet AH: talar någon av dom om två gärningsmän? Nej. Eller är vi oense? Måste dom citeras? Dom var där DÅ, med stort DÅ som du skriver.

4. Hon koncentrerar sig förmodligen mer på Olofs situation än på att identifiera GM, men självfallet bör hon ha sett något av honom. Jag tror hon har sett AB och en man i beige jacka, jag tror att hon har skymtat LJ och också ryggen på GM.

5. Redan på platsen säger hon till SE, om nu det kan räknas som tillförlitligt: "Förresten har dom skjutit mig också". Jag är med på hennes utsaga, men den står märkligt ensam jämfört med de ovan uppräknade vittnesuppgifterna.

Nu har jag visat båda sidorna av saken, jag tycker inte att jag är låst. Men jag finner det plausibelt att LP har sämst koll på vem som sköt, jag tror mer på AB, AD, IM, AH.

Ta det en tredje gång, utgå gärna från mina punkter, var är vi oense?

Vem slingrar sig och trollar?
__________________
Senast redigerad av SGDF 2016-08-17 kl. 12:23.
Citera
2016-08-17, 12:22
  #77935
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Menar du allvar?

Om någon skjuter på dig/din partner - då Tittar du.
Det hade inte ens gått med en viljeyttring att kunna undvika att Titta.

Dvs skytten hade varit som en Magnet på Lisbeths uppmärksamhet.

Ja, självklart fokuserar hon på den skjutne äkta maken Olof, men det är en biologisk omöjlighet att inte titta.

Och som jag förklarade så bevisar spåret på hennes rygg att hon dessutom hade den perfekta kroppspositionen för att kunna få syn på skytten. Både i ögonvrån samt med en enkel millimetersvridning på antingen ögon och/eller huvud mot vänster.
En sådan rörelse hade varit ofrivillig och så stark att hon inte kunnat stå emot.

Jag menar, tänk efter lite själv va.
En person Skjuter på dig - PANG! PANG! och du tittar inte efter ...

Eller hur ...

Självklart tittade hon.
Självklart Såg hon.


Vem bryr sig om Detaljer ???

Det jag förklarade var hur stor skillnad det är mellan EN gärningsman, och FLERA gärningsmän.

Det är en sak man inte kan ta miste på.
Flera är aldrig endast En.
En är Aldrig flertal.

Det är antingen-eller.


Det du skriver om - detaljer - är irrelevanta.
Irrelevanta för just denna frågan om antalet gärningsmän.

Mer snömos.

LP har i vittnesuppgifter sagt att hon trodde att "det var barn som sköt smällare" och vände sig mot OP som ramlade omkull framåt och då hade hon allt fokus på OP och gick ner för att hjälpa honom.
Sedan skrek hon efter hjälp och var helt hysterisk när polis och ambulans kom till platsen.
Vittnen som försökte hjälpa till försökte hon knuffa undan.

Hon gav inget signalement som var värt något endast dyft under natten eller dagen efter.

Hon har efteråt blandat ihop GM med vittnen, påstod något om att GM stått och stirrat på henne i flera minuter inne på tunnelgatan.

Det finns inget av värde i hennes vittnesuppgifter.

Är det något försök att tvätta sanningen åt SAP som du håller på med?
Det känns mer och mer som att du har en agenda som är att fastställa att CP är GM och att LP var ett pålitligt vittne.

Har du en agenda? Är det åt SAP du skriver dina inlägg?
Citera
2016-08-17, 12:39
  #77936
Medlem
SGDFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HolmgerKnutsson
Så du tror Lee Harvey Oswald tänkte så?

För mig var Anckarström en hjälte!
Gustaf III var en diktator som startade meningslösa krig.

Bara för att du anser att GM var samvetslös och patologiskt egoistisk person behöver inte GM vara det. Han ansåg säkert att han gjorde nationen en tjänst. Eller att en halvmiljon var bra betalt för att fälla det svenska trädet en fredagskväll. Du lägger in för mycket subjektiva känslor i detta. Det finns många som gjort liknande dåd och ansett att de gjort rätt.
Se på IS, RAF, IRA, PKK och så vidare.

Vad har GM eller någon inblandad för incitament att berätta?
För dem finns ingen anledning att berätta. Ingen.

Jag håller med! Det fetade: GM, om han är ensam, kan bereda sina barn ekonomiskt oberoende, det väger nog upp en del skamkänslor. 50 miljoner om han lagförs, rätt ner i fickan på den som tipsar. Vi har inte dödsstraff i vårt land, och jag skulle själv kunna tänka mig att sitta och läsa, eller skriva, böcker mina sista tio år. Sett ur ett flerhundraårigt perspektiv blir han en Anckarström, eller kan liknas vid vilken dräpare av vilken medeltida monark som helst. Dom flesta av oss vanliga är bortglömda 10 år efter vår död.
Citera
2016-08-17, 12:53
  #77937
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SGDF
Kan du ta det hela en tredje gång, för jag är verkligen trög här.

1. Lisbeth säger i rätten ungefär: "Jag trodde att skotten kom från längre håll, men jag har förstått, rent tekniskt att det inte var så". Vi kan ta fram exakta ordalydelsen om du vill, fast du vill inte, för 1989 var för långt efter händelsen. Så långt förstår jag hur du menar, fast jag tycker det är märkligt att hon har så svårt med avståndsbedömningar, det talas om en sju-åtta meter ifrån, om jag minns rätt. Eller att avståndet var som trottoarens bredd.

2. Lisbeth pratar med Rimborn åtminstone, om hon pratar med Christiansson verkar mer dolt i dunkel. Då får han ett så vagt signalement, att det kommer att dröja med rikslarmet. Welander var inte helt nöjd, är vi ense så långt? Hon säger då att hon tror att den som skjutit kan vara en av de två på Västerlånggatan, är vi ense där?

3. Vittnet AB och vittnet AD och vittnet IM, samt i viss mån vittnet AH: talar någon av dom om två gärningsmän? Nej. Eller är vi oense? Måste dom citeras? Dom var där DÅ, med stort DÅ som du skriver.

4. Hon koncentrerar sig förmodligen mer på Olofs situation än på att identifiera GM, men självfallet bör hon ha sett något av honom. Jag tror hon har sett AB och en man i beige jacka, jag tror att hon har skymtat LJ och också ryggen på GM.

5. Redan på platsen säger hon till SE, om nu det kan räknas som tillförlitligt: "Förresten har dom skjutit mig också". Jag är med på hennes utsaga, men den står märkligt ensam jämfört med de ovan uppräknade vittnesuppgifterna.

Nu har jag visat båda sidorna av saken, jag tycker inte att jag är låst. Men jag finner det plausibelt att LP har sämst koll på vem som sköt, jag tror mer på AB, AD, IM, AH.

Ta det en tredje gång, utgå gärna från mina punkter, var är vi oense?

Vem slingrar sig och trollar?

Bra inlägg.

Bra att någon orkar argumentera mot dessa troll som ökat i antal och försöker förvränga de fakta som faktiskt finns i MOP.

Pågår det en medveten aktion i media och FB om att förvanska fakta så det passar dem (SAP)?
Trycket för att göra CP till GM och påstå att LP verkligen lämnat trovärdiga uppgifter och att göra rättsväsendet till syndabock har ökat alltmer är min, dock, subjektiva uppfattning.
__________________
Senast redigerad av HolmgerKnutsson 2016-08-17 kl. 12:58.
Citera
2016-08-17, 13:41
  #77938
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HolmgerKnutsson
Bra inlägg.

Bra att någon orkar argumentera mot dessa troll som ökat i antal och försöker förvränga de fakta som faktiskt finns i MOP.

Pågår det en medveten aktion i media och FB om att förvanska fakta så det passar dem (SAP)?
Trycket för att göra CP till GM och påstå att LP verkligen lämnat trovärdiga uppgifter och att göra rättsväsendet till syndabock har ökat alltmer är min, dock, subjektiva uppfattning.

Ansluter till din bedömning. TV4 sänder program om CP. Löfven säger att LP såg rätt. I tråden dyker upp flera inlägg om CP som mördare och LP som professionellt vittne. Har också i andra sammanhang märkt att det pågår en CP-offensiv. Förmodligen för att det oinsatta svenska folket ska tro att CP var mördaren = locket på.

Kan Dag Andersson ha varit oförsiktig när han pratade om att han granskade WT-männen? Ingick inte det i planen?

Dahlstens utspel är ju också mkt märkliga. Knarkspaningen på Tunnelgatan som han plötsligt kommer ihåg efter 30 år och påståendet att CP skulle ha varit in i regeringskansliet och frågat om Palmes vanor.

Och Stay Behind-folket i city som plötsligt avslöjades efter 30 år.

There is something rotten in the state of...
Citera
2016-08-17, 14:54
  #77939
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Ansluter till din bedömning. TV4 sänder program om CP. Löfven säger att LP såg rätt. I tråden dyker upp flera inlägg om CP som mördare och LP som professionellt vittne. Har också i andra sammanhang märkt att det pågår en CP-offensiv. Förmodligen för att det oinsatta svenska folket ska tro att CP var mördaren = locket på.

Kan Dag Andersson ha varit oförsiktig när han pratade om att han granskade WT-männen? Ingick inte det i planen?

Dahlstens utspel är ju också mkt märkliga. Knarkspaningen på Tunnelgatan som han plötsligt kommer ihåg efter 30 år och påståendet att CP skulle ha varit in i regeringskansliet och frågat om Palmes vanor.

Och Stay Behind-folket i city som plötsligt avslöjades efter 30 år.

There is something rotten in the state of...
Det är inte bara staten som är rutten. Att man inser att det var en konspiration ska inte göra någon blind för möjligheten att Lisbet Palme faktiskt såg Christer Pettersson på platsen när hon tittade upp. Ingenting utesluter detta utom någon osäker uppgift att han befann sig någon annanstans just då och en lika osäker uppgift från LJ som plötsligt ska ha sagt att han kunde avgöra bakifrån att det inte var CP.

Okay, det kanske inte var CP, men det är inte bevisat att det inte var det. Det handlar om någon konstig preferens som också luktar ruttet.
Citera
2016-08-17, 15:18
  #77940
Medlem
-Mentalist-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Menar du allvar?

Om någon skjuter på dig/din partner - då Tittar du.
Det hade inte ens gått med en viljeyttring att kunna undvika att Titta.

Dvs skytten hade varit som en Magnet på Lisbeths uppmärksamhet.

Nu kom GM bakifrån och inte framifrån. Hade GM kommit framifrån så hade det varit betydligt lättare för LP att se GM. Dessutom trodde hon att barn lekte med smällare när skottet avlossades. I det ögonblicket visste hon inte att OP var skjuten, varför skulle hon då fokusera på GM och lägga honom på minnet? Hade hon istället förstått redan vid första skottet att det var ett skott som avlossades mot OP så hade hon nog även försökt få en bra titt på GM´s ansikte.


Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Och som jag förklarade så bevisar spåret på hennes rygg att hon dessutom hade den perfekta kroppspositionen för att kunna få syn på skytten. Både i ögonvrån samt med en enkel millimetersvridning på antingen ögon och/eller huvud mot vänster.
En sådan rörelse hade varit ofrivillig och så stark att hon inte kunnat stå emot.

Som du beskriver det så bevisar det bara att hon kunde få syn på GM (det bevisar inte att hon verkligen fick syn på GM). Däremot tror jag nog att LP vid något tillfälle på mordplatsen fick en skymt av GM. Men du verkar utgå att LP såg GM´s ansikte (hur vet du att LP exempelvis inte bara såg upp till GM´s hals eller bara nedre delen av GM´s ansikte eller GM´s bröstkorg och nedåt) ?

Dessutom finns det ett flertal vittnen; bl.a AD som talar om endast 1 GM.
Som har nämnts tidigare i tråden så kommer antagligen uppgiften om 2 GM; från LP´s uppgifter om att hon vid ett tidigare tillfälle såg 2 personer i närheten av bostaden i G:a Stan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in