Citat:
Ursprungligen postat av
HolmgerKnutsson
Tack för ditt inlägg och att du klargör hur det låg till med hur länge GM väntat vid Dekorima.
Bra gjort Basfakta.
Jag har ju haft lite funderingar kring om en GM kan ha väntat vid Rådmansgatans T-bana men fått veta att OP med sällskap gått söderut via en spanare utanför Grand. GM kan då ha tagit sig till Hötorgets T-banestation och gått upp vid Sveavägen och då haft runt 1-2 minuters marginal till godo.
Jag tvivlar lite på den stora konspirationen. Även om det är en stor konspiration som är sanningen så tror jag de som utförde det var 1-4 stycken högst som inte hade en direkt deadline utan hade span och väntade på rätt tillfälle. Eller så var den ensam GM som tog tillfället i flykten.
Tack, ja jag har tidigare i tråden skrivit - vill jag minnas - att jag ser hela "operationen" som lite grovhuggen utifrån de givna förutsättningarna. Det fetade är även min bild. Det är ju vad Säpo säger i sin rapport i april 1986. Litar på den. De hade gått igenom 1200 vittnesförhör varav 400 (!) var särskilt intressanta. Vi i allmänheten har alltså bara sett en liten bråkdel av allt material som finns.
En attentatsgrupp hade utsetts av någon/några eller av sig själva. I den ingick en erfaren GM och ett gäng mindre erfarna WT-män som var oskickliga nog att visa sig för många vittnen.
De spanade på Palme (i ungefär en vecka är min bild utifrån vittnesuppgifterna) och sökte som sagt det bästa/minst dåliga tillfället för mordet.
GM var erfaren nog att veta att han inte - likt amatörer som skjutit politiker i andra länder - skulle börja skjuta mot Palme i tunnelbanan eller vid Grand. Han gjorde en snabb riskanalys kring Dekorimahörnet när han ca 23.18 insåg att paret Palme skulle promenera förbi där - och tog sig dit snabbt och sköt och sprang därifrån.
Valet av vapen kan ju sägas vara både bra och dåligt. Bra därför att ammunitionen skulle skjuta igenom en skottsäker väst. Dåligt därför att vapnet är relativt tungt, stort, högljutt och med en kraftig rekyl. Lite svårt att dölja och bära med sig efter mordet. Det ekade rejält mellan husväggarna. IM sa att "det lät lika högt som om någon hade kastat in två smällare i min bil".
De WT-män som ingick i attentatsgruppen bör då i så fall vara mannen/männen utanför paret Palmes bostad som sågs av tre vittnen (Mare R, Jarl N och Leif K) före mordet. Mannen på tunnelbanestationen vid 20.32-20.34 och mannen på Schönfeldts gränd 20.35-20.37 (Ulla S). Mannen vid Grand 21.20 (Karin G). Mannen vid Hötorgets t-bana 23.15 (taxichauffören). Mannen vid Olofsgatan 23.23 (Skelleftehamn).
Enligt Säpo fanns det "signalementsmässig överensstämmelse" för två övervakare och en tredje kunde skönjas i vittnesmaterialet. Därtill ska läggas GM.
Jag har antagit att de lätt klantiga WT-männen var svenskar. Jag har antagit att GM var inhyrd från utlandet.
Jag kan ha jättefel förstås. Men det är för närvarande min bild. Man får vara helt öppen för att radikalt ändra uppfattning om nya fakta skulle presenteras.
Men det här är så jag läser den offentligt publicerade informationen.
Övriga WT-iakttagelser bedömer jag hör samman med poliser, väktare etc på vanliga uppdrag. Ser ingen logik i att WT-män fanns vid Tunnelgatan 20-22.30 mordkvällen exempelvis. Ingen visste att paret Palme skulle promenera hem från biografen. Det visste GM först ca 23.15.
Visst kan GM ha opererat helt ensam i den sista delen av mordkvällen men ändå ingått i en konspiration. LGWP lämnar öppet för den möjligheten.
Men att GM skulle vara den förtidspensionerade missbrukaren från Rotebro kan ingen övertyga mig om. Så mycket vet jag om denna utredning efter att ha närgranskat den de senaste 5 åren och följt den via medierna i 30 år.