Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-08-14, 18:32
  #20041
Medlem
bludderbladders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mammacino
Jag tror inte det är nåt bra för Amerika att dess president(om han blir vald)är skyldig ryska banker en jäkla massa slantar!KGB-Putin är nog inte sen att skaffa sig fördelar av en sån relation.Han verkar ju styra en hel del därborta!
Men jag är nog bara paranoid!
Kan du inte länka fakta istället för att bara hitta på på vanligt socialist manér. Trumps absolut största och kanske enda kreditgivare är Deutsche Bank, om du inte kan komma med bevis om motsatsen.
2016-08-14, 18:36
  #20042
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Fast Trump äger inte hotellen utan han säljer enbart sitt namn till andra så att de kan använda hans namn på sina hotell så vad hotellen går på spelar ingen roll.
Det där är ju blandat. En del hotell äger han. Andra anläggningar så är det Franchise då han bara hyr ut sitt namn.
Det nu mycket aktuella Old Washington Post Office äger ju Trump 100%. Eller snarare handlar det om ett 60års arrende av byggnaden från den statliga myndigheten som har hand om byggnaden.
Men projektet är 100% ägt av Trump.
2016-08-14, 18:46
  #20043
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Radiopsykologen
Ifall det inte är mer än de fjuttiga $250milj ni påstår så är det bara en bråkdel av vad något av Trumps Hotell går på
Vad är ni rädda för ska hända?
Ingen vet exakt hur mycket lån det rör sig om eller för den delen hur stor förmögenhet Trump egentligen har. tycker du inte det vore bra om han släppte sina deklarationsuppgifter så man slipper undra?

Lite konstigt var det ju hur folket runt Trump var i princip helt tysta när republikanerna satte ihop sitt valprogram för att hoppa in och ställa krav bara på en punkt: att man inte skulle komma med någon kritik mot Rysslands annektering av Krim.
2016-08-14, 19:02
  #20044
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mammacino
Att Trump lånar pengar av polare Putin är ok?
Ja.. Eller i värsta fall är det knappast något allvarligt.
I bästa fall är det som sagt t.om positivt.

Citat:
Hillary är ju dement så Saudi får väl till svar:What money??
2016-08-14, 19:08
  #20045
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Radiopsykologen
Nej ingen vet, och ingen vet hur stora belopp 'The Devil' Clinton tagit emot av Saudi Arabien och andra ISlamister heller.
Du får ju ha någon känsla för proportioner.

Visst kan ni väl bättre än att försöka anklaga den enda kandidaten i modern tid som inte tar emot mutor för att vara köpt?
Allra helst när erat alternativ är den mest köpta och korrupta(och även hjärnskadade) människan på planeten idag.

Shills for Hill tänker inte klart. De har gått på skrämselpropagandan om Trump precis som folk gick på skrämselpropagandan om att SD var dödsknarkarnazister och de övriga var de "goda". Visst kan man ha åsikter om Trumps sätt att uttrycka sig. Men det är ett ickeproblem jämfört med den totalt korrupta häxan Hitlary Rutten Clitta som kommer driva den feministiska agendan, slicka svarta terroristers röv och ytterligare fucka upp mellanöstern. Vem bryr sig om Trumps deklarationer? Vem bryr sig om hans frispråkighet? Det som spelar någon roll är hans kärnpunkter. Economy, america first, the wall, trade, islamic terrorism.
2016-08-14, 19:11
  #20046
Medlem
bludderbladders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mammacino
Det är bara googla på Trumpskijs affärer med Ryssland.
Nej, det är du som påstår att han lånat pengar av ryssar, så länka eller håll käft.
2016-08-14, 19:12
  #20047
Medlem
bludderbladders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mammacino
Att Trump lånar pengar av polare Putin är ok?
Hillary är ju dement så Saudi får väl till svar:What money??
Ytterligare påhitt, länk tack som bekräftar ditt påhitt.
2016-08-14, 19:12
  #20048
Medlem
Xeliouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mammacino
Not that theres anything wrong with that!
McCarthy är tillbaks!Jag tror vi kommer få se fler sidor av Trump ju närmare valdagen vi kommer!
Roy Cohn är underbar och Trump saknar honom.
Trumps mentor den judiske, homosexuella advokaten Cohn försvarade de ryska spionerna & judiska kommunisterna Rosenberg som gav vätebomben till Sovjetunionen innan han så kallat jobbade för idioten McCarthy. Trump har Icahn och flera av hans ledande rådgivare är judiska, hans barnbarn är judiska men nassarna på flashback tittar åt annat håll när det gäller Trump. Förmodligen eftersom Trump har dokumenterad koppling till deras stora idol, den fascistiske Putin som de ser som lillefar.

Om hur Trump står på knä framför Putin:
https://www.youtube.com/watch?v=sAKmtfTe2rc
__________________
Senast redigerad av Xelious 2016-08-14 kl. 19:30.
2016-08-14, 19:15
  #20049
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Ingen vet exakt hur mycket lån det rör sig om eller för den delen hur stor förmögenhet Trump egentligen har. tycker du inte det vore bra om han släppte sina deklarationsuppgifter så man slipper undra?

Lite konstigt var det ju hur folket runt Trump var i princip helt tysta när republikanerna satte ihop sitt valprogram för att hoppa in och ställa krav bara på en punkt: att man inte skulle komma med någon kritik mot Rysslands annektering av Krim.
Hmm Trump fick ju in massa i valprogrammet.
The Wall.
No TPP.
Omförhandling av NAFTA.
Migrationen.

Alla Trumps huvudfrågor kom ju in i plattformen.
2016-08-14, 19:23
  #20050
Medlem
bludderbladders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mammacino
De lånen kanske skrivs av som tack för Trumps uttalanden om att svika sina Nato-allierade?
Länka gärna info om vilka lån det är du vill diskutera.
2016-08-14, 19:29
  #20051
Medlem
Xeliouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Radiopsykologen
Och sedan har vi lillemor Le Pen, och brorsan Orban, och Brexit, och AfD och Wilders och syskonen Danmark, Norge, Finland och hela östeuropa
Om ett par år är ni vänsterfjantar riktigt ensamma, bespottade överallt förutom på Södermalm

Mycket hänger på Amerikanska valet nu dock, vinner inte Trump så blir väntan kännbart längre!
Wilders heilade Trump på plats nyligen. Han hälsade säkert på flera i Trumps judiska administration också som en snäll pojke. Inte för att Trump har speciellt många anställda, pengarna ska som vi sett gå till Trumps egen ficka så han inte går back när han lägger ner strax innan valdagen. Vad gäller övriga visar du din okunnighet återigen, men det är väl ett tecken på något medfött.
2016-08-14, 19:51
  #20052
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
Vad skulle det vara för "område" och vem inbillar du dig behärskar det "området" bättre än vad Trump gör helt enkelt genom att använda sin hjärna? Ivanka kanske:
"- Daddy, du har förstört mitt varumärke i Mexiko!"
Med trettio år mer erfarenhet kan hon bli skarp som president, första intrycket på en skärm säger mig det.

Politik består bara av människor, det här är inte raketvetenskap. Putin är t.ex. ett jävla klantarsel och kommer att sopas mattan med. Han är framgångsrik bara för att alla andra politiker är ännu mer korkade och omotiverade. Har ingen chans mot Trump. Knockout, boom.

Intelligens är underbar. Dynamiskt tillämpbar på alla slags situationer. Som att erövra Republikanerna och vinna förnedrande överlägset över världens mest erfarna politiker. Hillary ville bli president, hahaha, hon kommer att bli fängelsekund istället. Tusentals skanderar varje dag "Lock her up". Det skulle inte ha hänt utan Trump. Just för att Donald inte lyssnade på några råd utan tänkte själv. Det är en falsk trygghet att trooo att någon annan vet bättre och att allt blir bra bara man gör som andra säger. Det är bäbisens blinda och nödvändiga tillit till sina föräldrar. Men sen växer man upp och tar själv ansvar för att åstadkomma resultat.

Ingen vet bättre än en själv. En skrämmande insikt, men så är det. En del problem har inga lösningar. Finns inget facit att fuskläsa ur när det gäller politik och affärer.

Nä, kan nog hålla med om att det inte finns många som är bättre än Trump på affärer och förhandlingar, hur man marknadsför både det ena och det andra, samt hur människor fungerar. Han är rent ut sagt genialisk på dessa områden. Man ska lyssna på rådgivare, därmed inte sagt att man bör underkasta sig dem.
Men historien är full av exempel på människor som tror sig veta bättre än experter. De mest kända, som haft förödande konsekvenser, är förutom Hitler vs generaler även kommunister vs jordbrukare.

Rysskommunister trodde sig veta bättre än jordbrukare hur jordbruk skulle skötas. Det slutade med massvält och miljontals döda.
Kinakommunister kom med den alldeles utmärkta idén att skjuta av småfåglar då dessa åt upp spannmålet. Dessa fåglar åt även skadeinsekter vilket ledde till att insekterna blev så många att de totalförstörde skörden. Tiomiljontals kineser svalt ihjäl. Nog fanns det någon som såg detta samband men som politiker vägrade lyssnade på?

Det finns områden som Trump inte vet ett skit om och där bör han lyssna på experter. Högmod går före fall. Always.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in