Citat:
Ursprungligen postat av
tjenaretjenare
Du vet ju inte ens hur många assists Pjanic gjort som ditt lag värvade för en månad sedan för 30 miljoner euro. Lite svårt att ta dig på allvar, sen sluta att jämföra Rugani med Barzagli som är en championi, lite som att jämföra Mandragora med Thiago Motta.
Blandade ihop det totala, mål + assist som var 25-26 totalt på en säsong. Jag är inget uppslagsverk.
Det är inte alls någon dålig jämförelse. Rugani är ynka 22år och skulle gå in som ordinarie i vilket serie A lag som helst förutom Juventus och det beror på att försvaret är så pass bra så han hamnar utanför. En mittback har sin prime ca 28år vilket betyder att han är långt ifrån färdigutvecklad. Redan nu spelar han med en mognad i spelet. I början av säsongen var det skadebekymmer i backlinjen och han fick spela en hel del i 3-backs linjen. I början var det darrigt och han såg nervös ut men efter ett par matcher såg det ut som han inte gjort annat än spelat för juve hela livet. Och vilken spelare som är 22år och spelar sin första match för en större klubb är inte nervös, det händer inte. Man saknade inte ens barza/chiellini efter ett par matcher med rugani, så jävla bra var han.
Det du sa hade du inte sagt om du sett Rugani spela förra säsongen. Varför uttalar du dig om Rugani när du inte ens sett han spela ett par matcher? Sannolikt har du aldrig ens sett han spela en match, varför ge dig in i en diskussion om Rugani? För som sagt hade du sett han på planen förra säsongen så hade du inte nervärderat han som du precis gjorde. Denna diskussion blir överflödig med dig.
T. Motta är förövrigt passé, bara namnet lever kvar men är numera en alibispelare af rang.